Nowości w programie 13. Millennium Docs Against Gravity FF

10 marca w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbyła się konferencja prasowa 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Festiwal prezentujący filmy dokumentalne z całego świata odbędzie się w dniach 13-25 maja w czterech miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdyni.

Nowa nazwa festiwalu

W konferencji udział wzięli: dyrektor festiwalu Artur Liebhart, kierująca działem PR Against Gravity Dominika Baranowska, Karol Piekarczyk z Against Gravity oraz Diana Gaik z Akademii Dokumentalnej. Gościem konferencji był Prezes Zarządu Banku Millennium S.A. Joao Bras Jorge. „Od tegorocznej edycji nasz festiwal będzie nazywał się Millennium Docs Against Gravity. Zapewni to dalszy stały rozwój naszej imprezy, z czego bardzo się cieszę. Tym samym festiwal będzie miał pewne finansowanie na następne lata” – podkreślał podczas konferencji dyrektor imprezy Artur Liebhart.

Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz i Gdynia

Do tej pory festiwal odbywał się równolegle w Warszawie, Wrocławiu oraz w Bydgoszczy. Od tego roku do festiwalowych miast dołącza Gdynia. Pokazy i spotkania będą odbywać się w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach imprezy w drugi weekend festiwalu odbędzie się też Weekend z Millennium Docs Against Gravity w ponad 20 innych miastach. Warto dodać, iż tegoroczny festiwal odwiedzi ponad 80 twórców filmów dokumentalnych z całego świata.

13 filmów w Konkursie Głównym

„W Konkursie Głównym mamy w tym roku 13 filmów na 13. edycję festiwalu. Są wśród nich dzieła reżyserów już bardzo dobrze znanych naszej publiczności, jak i mamy również filmy nowych młodych twórców” – podkreślał podczas konferencji Artur Liebhart. Obok nowych filmów Heleny Třeštíkovej („Mallory”), Nikolausa Geyrhaltera („Homo Sapiens”) oraz nagrodzonej na Sundance „Sonity” irańskiej reżyserki Rokhsareh Ghaemmaghami w Konkursie Głównym znajdzie się nagrodzony na IDFA „Don Juan” – najnowszy film Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia.

W programie obok Konkursu Głównego znajdzie się ponadto 8 konkursów znanych widzom tej imprezy z poprzednich edycji: Canon kadr bez fikcji (konkurs dla najlepszego twórcy obrazu), Nagroda Amnesty International Polska (Konkurs na Najlepszy Film o Prawach Człowieka), Nos Chopina (Konkurs na Najlepszy Film o Muzyce i Sztuce), Green Warsaw Award (Konkurs na Najlepszy Film o Tematyce Ekologicznej), Nagroda Publiczności, Nagroda miesięcznika „Focus” dla największej osobowości festiwalu, Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Nagroda Akademii Dokumentalnej.

Nowości w programie Millennium Docs Against Gravity FF

„W tym roku po raz pierwszy w Polsce wprowadzimy konkurs dla filmów, które są na granicy fabuły i filmu dokumentalnego. Będzie to konkurs „Fiction/Non-Fiction”. Drugą nowością w strukturze programowej festiwalu będzie sekcja DOC Gala, w której znajdą się dzieła mistrzów sztuki filmowej” – mówił Artur Liebhart. Wśród 4 ogłoszonych tytułów pokazywanych w tej sekcji znalazł się film „Droga do mistrzostwa” Bartka Konopki. Zostanie on pokazany obok filmów Siergieja Łoźnicy („Zmiana”), Wernera Herzoga („Lo i Stało się. Zaduma nad światem w sieci”) i Yanna Arthusa-Bertanda („Człowiek”). Nowością w programie imprezy będzie także sekcja „Koniec ZSRR”, prezentująca filmy związane z 25. rocznicą upadku Związku Radzieckiego. Nowa jest także sekcja „Ludzie zamiast liczb”, prezentująca obrazy związane z ekonomią. Jest to kontynuacja całorocznego cyklu filmowego Akademii Dokumentalnej.

12 sekcji filmowych

W programie festiwalu znajdzie się więcej sekcji, których program będzie nawiązywał do całorocznych zajęć i pokazów prowadzonych w ramach Akademii Dokumentalnej – to sekcje „Nie tacy sami” i „Człowiek w kinie”. Pozostałe programy to: „Klimat na zmiany” (ekologia), „Muza i wena” (filmy o muzyce i sztuce), „Miasto jest nasze”, „Fetysze i kultura”, „Miejsca”, „Na granicy”, „Kocham kino” i „Bohaterowie są wśród nas”. Sekcjom tym towarzyszyć będą debaty, organizowane np. wspólnie z TVP Kultura i NInA m.in. po projekcji filmu „Jarocin. Po co wolność” Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka.

W programie 13. Millennium Doc Against Gravity FF w ramach działań Akademii Dokumentalnej znajdą się również warsztaty fotograficzne dla młodzieży, pokazy dla nauczycieli czy specjalne seanse dla rodziców z małymi dziećmi. Członkowie Akademii Dokumentalnej utworzą też w tym roku specjalne jury, składające się z nastolatków i seniorów. Nie zabraknie także wydarzeń okołofestiwalowych – w tym roku po projekcjach odbędą się koncerty m.in. Kutiman Orchestra, Songhoy Blues czy The Wood Brothers.

Sprzedaż biletów na festiwalowe pokazy ruszy 6 maja. Więcej informacji: www.docsag.pl.

10.03.2016