Nowy film Mariusza Paleja z dofinansowaniem PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dofinansowanie na produkcję najnowszego filmu autora „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja pt. „Czarny Młyn”.

Produkcja „Czarnego Młyna” zostanie wsparta przez PISF kwotą 2 446 228 złotych. Producentem jest TFP Sp. z o.o. „Czarny Młyn” jest adaptacją przygodowo-fantastycznej powieści grozy dla młodzieży o tym samym tytule autorstwa Marcina Szczygielskiego.

„Czarny Młyn”

12-letni Iwo i jego koledzy mieszkają w małej, zaniedbanej osadzie, która od momentu pożaru miejscowego kombinatu chyli się ku upadkowi.  Górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego Czarnym Młynem, budzą grozę. Kiedy pewnego dnia dzieci mimo ostrzeżenia wchodzą na teren kombinatu, rozpętuje się gwałtowna burza. Od tego momentu w miejscowości zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy. Najpierw, w niewytłumaczalny sposób ginie kuchenka mamy Iwa. Kobieta, która do tej pory zarabiała na życie piekąc w domu ciasta na sprzedaż, musi szukać pracy poza osadą i pozostawia Iwowi pod opieką niepełnosprawną siostrę. Tajemnicze i coraz bardziej przerażające wydarzenia we wsi nasilają się. Iwo, wiedziony przeczuciami niepełnosprawnej siostry odkrywa, że to Czarny Młyn ożył i niszczy ich świat. Z groźnym żywiołem dzieci będą musiały zmierzyć się same…

„To będzie science fiction dla dzieci z ważnym społecznym tłem. Tym razem to będzie film przede wszystkim o integracji świata ludzi zdrowych z światem osób niepełnosprawnych. Aby film dla dzieci zdobył serca widzów, potrzebna jest odwaga w realizacji, nie zaszkodzi brawura i przede wszystkim traktowanie młodego widza poważnie. Ważne pytania, intensywne emocje – to moje credo” – mówi o swoim nowym projekcie Mariusz Palej.

Poprzedni film Mariusza Paleja „Za niebieskimi drzwiami” obejrzało w polskich kinach ponad 245 tysięcy widzów.

W trzeciej sesji 2017 roku w priorytecie Produkcja i rozwój projektu: pełnometrażowe filmy fabularne i animowane dla młodego widza lub widowni familijnej dofinansowanie na rozwój otrzymały projekty:

  • „Łowcy przygód i złota komnata”, producent: MD4 Sp. z o.o.
  • „Wigilijne życzenie”, producent: Touchfilms Aleksandra Wojtaszek
  • „Przyjaciel wesołego diabła”, producent: Agresywna Banda Alessandro Leone.
30.10.2017