Nowy projekt Olgi Chajdas nagrodzony na CineMart

Projekt filmu fabularnego Olgi Chajdas „Stale niestała” (ang. „Stillborn”) został wyróżniony na trwającym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie nagrodą Eurimages Co-Production Development Award, którą co roku otrzymuje jeden z projektów biorących udział w CineMart, targach koprodukcyjnych organizowanych przez festiwal.

Nagroda dla Olgi Chajdas na CineMart

„Stale niestała” („Stillborn”) był jednym z 16 projektów zaprezentowanych podczas CineMart – koprodukcyjnych targów towarzyszących 48. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Rotterdamie.

Obok polskiego projektu szansę na tę nagrodę miały także filmy z Singapuru, Argentyny, Brazylii, Niemiec czy Grecji. Projekt wybrało jury w składzie: Majlinda Tafa, Constanza Arena, Frans van Gestel.

Jury w uzasadnieniu napisało, że „Wizualny styl reżyserki, jej determinacja i podejście do najnowszej historii kraju sprawia, że jury jest pewne, iż ten film przekroczy wiele granic”.

Eurimages Co-Production Development Award wynosi 20 euro i przyznawana jest koprodukcjom europejskim. Polską producentką filmu jest Izabela Wójcik z Apple Film.

Projekt filmu „Stale niestała” będzie również prezentowany podczas targów koprodukcyjnych w Berlinie. Projekt został wybrany do prestiżowego Rotterdam-Berlinale Express 2019 – wspólnego programu koprodukcyjnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (IFFR) oraz Berlinale. Rotterdam-Berlinale Express powstał w 2002 roku i od tego czasu oba festiwale wybierają nie więcej niż 2-3 projekty, które są prezentowane na organizowanych przez festiwale targach.

Oba markety koprodukcyjne, CineMart i Berlinale Co-Production Market, należą do jednych z największych i najbardziej prestiżowych: w trwającym 4 dni Berlinale Co-Production Market bierze udział około 600 międzynarodowych producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, a także nadawców i przedstawicieli funduszy, które są aktywne na rynku koprodukcji międzynarodowych.

Eurimages Co-Production Development Award nie jest pierwszym międzynarodowym sukcesem Olgi Chajdas, której reżyserski debiut pełnometrażowy zatytułowany „Nina” zdobył Big Screen Award na Festiwalu w Rotterdamie w 2018 roku. Olga Chajdas jest również jedną z czterech kobiet reżyserów pierwszego polskiego serialu dla Netflixa „1983″, którego premiera miała miejsce w 190 krajach jednocześnie.

O projekcie

Rok 1989. Polska tuż przed przełomem, podczas kiedy w Trójmieście kwitnie alternatywna scena muzyczna, młoda, złamana artystka, szukając bliskości ze swoją z pozoru pozbawioną uczuć matką, dowiaduje się, że sama jest w ciąży.

„Stale niestała” to najnowszy projekt Apple Film Production, jednej z pierwszych niezależnych firm produkcyjnych w Polsce, założonej przez Dariusza Jabłońskiego i prowadzonej wspólnie z Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik. Do ostatnich filmów zrealizowanych przez tę grupę producentów należą m.in. filmy Aleksieja Germana Jr, „Dowłatow” (2018) i „Pod elektrycznymi chmurami” (2015), nagrodzone na festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne oraz „Kiedy padają drzewa” (2018), pokazywany w sekcji Panorama na Berlinale 2018. Obecnie firma realizuje pierwszy w historii serial w koprodukcji międzynarodowej krajów Europy Środkowej, polsko-ukraińsko-czeską „Zasadę przyjemności” wg scenariusza Macieja Maciejewskiego.

Pełna lista laureatów: http://press.iffr.com//171034-iffr-pro-award-winners-announced-as-36th-cinemart-comes-to-a-close


31.01.2019