Nowy semestr Akademii Polskiego Filmu

Ruszył kolejny semestr Akademii Polskiego Filmu, która jest inicjatywą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dr Rafał Marszałek o programie Akademii Polskiego Filmu

 

Semestr I – Gliwice, Tychy, Wrocław

W trzech miastach uczestnicy kursu będą mogli zapoznać się z polską kinematografią, począwszy od „Pruskiej kultury” z 1908 do „Pociągu” w 1959. 50 lat, którym poświęcony jest pierwszy semestr Akademii to półwiecze ogromnych przemian: technicznych, produkcyjnych i artystycznych, które ukształtowały dzisiejszy poziom sztuki filmowej.

Gliwice i Tychy 14.10.14

 

Pierwszy semestr Akademii Polskiego Filmu w Gliwicach i Tychach rozpocznie się pokazem filmów: „Pruska kultura”, prod. Mojżesz Towbin, „Mogiła Nieznanego Żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński oraz „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro. W Gliwicach wykład poprzedzi prelekcja dr Urszuli Biel.

Wrocław 15.10.14

Podczas drugiego spotkania w tym semestrze Akademia Polskiego filmu we Wrocławiu zaprasza na filmy: „Młody las” Józefa Lejtesa (1934) oraz „Dybuk” Michała Waszyńskiego (1937). Wykład wprowadzający poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki. Zajęcia odbędą się w kinie Nowe Horyzonty.

 

II semestr – Łódź

Kino drugiej połowy lat sześćdziesiątych będzie w tym semestrze przedmiotem spotkań Akademii Polskiego Filmu w Łodzi. Uczestnicy kursu zobaczą m.in. filmy Kazimierza Kutza, Grzegorza Królikiewicza czy Janusza Morgensterna.

 

Łódź 13.10.14

Drugie spotkanie Akademii Polskiego Filmu w Łodzi rozpocznie wykład prof. Piotra Zwierzchowskiego. Następnie uczestnicy obejrzą filmy: „Zezowate szczęście” w reżyserii Andrzeja Munka (1960) oraz „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa (1962). Zajęcia odbędą się w kinie Kinematograf.

III semestr – Kraków, Warszawa

Filmy lat 70-tych i połowy lat 80-tych towarzyszyć będą uczestnikom kursu w Krakowie i Warszawie. Na ten okres przypadają produkcje wielkich polskich widowisk, jak m.in. „Potop” Jerzego Hoffmana. W tym czasie polskie kino należało do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Marczewskiego czy Agnieszki Holland.

Kraków i Warszawa 15.10.14

W drugim tygodniu III semestru w Krakowie i Warszawie Akademia Polskiego Filmu zaprasza na filmy: „Palec boży”, reż. Antoni Krauze (1972) i „Barwy ochronne”, reż. Krzysztof Zanussi (1976). W Krakowie, w Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego prelekcję poprowadzi prof. Piotr Zwierzchowski, natomiast w warszawskim kinie Kultura dr Matylda Szewczyk.

 

 

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

 

Magdalena Wylężałek

09.10.2014