„Nowy świat” w kinach

12 sierpnia do kin wszedł wyreżyserowany przez Elżbietę Benkowską, Łukasza Ostalskiego oraz Michała Wawrzeckiego nowelowy film „Nowy świat”, w którym przyglądamy się losom trzech młodych bohaterów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu.

Wyprodukowany przez Akson Studio „Nowy świat” nawiązuje do zrealizowanej 10 lat wcześniej „Ody do radości”, której bohaterami byli Polacy wyjeżdżający za granicę.

„Nowy świat”

Historia trójki młodych imigrantów, którzy próbują w Polsce odnaleźć swoje miejsce.

Po opuszczeniu męża, białoruskiego opozycjonisty, Żanna mieszka z córką u siostry w Warszawie. Chce się jak najszybciej wyprowadzić i stworzyć normalny dom ze swoim chłopakiem. Jej plany się skomplikują, kiedy mąż zostanie ponownie aresztowany.

Afgańczyk Azzam, pracujący dla polskiej armii jako tłumacz, w ojczyźnie jest traktowany jak zdrajca. Po ewakuacji do Polski nie potrafi się otrząsnąć z wojennych przeżyć. Czy odnajdzie się w świecie, w którym zawsze będzie obcy?

Ukrainka Wera ucieka do Polski, aby w tajemnicy przed rodziną poddać się operacji zmiany płci. Niespodziewana wizyta jej ojca i małego synka sprawia, że musi na nowo zmierzyć się z pytaniem o własną tożsamość.

Twórcy

Za reżyserię „Nowego świata” odpowiada trzech młodych twórców. Elżbieta Benkowska i Łukasz Ostalski są absolwentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Michał Wawrzecki studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Producentem obrazu jest Jan Kwieciński z Akson Studio.

Premiera filmu

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Nowy świat” miał swoją premierę na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie brał udział w Konkursie Głównym. Podczas odbywającego się w maju tego roku 9. festiwalu Netia Off Camera, film zdobył II Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

„Nowy świat” wszedł do kin 12 sierpnia. Jego dystrybucją zajmuje się Akson Dystrybucja.

12.08.2016