"Nowy świat" w Montrealu

Współfinansowany przez PISF film nowelowy „Nowy świat” wyreżyserowany przez Elżbietę Benkowską, Łukasza Ostalskiego oraz Michała Wawrzeckiego zostanie pokazany w Międzynarodowym Konkursie Debiutów 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. 

Debiut trójki polskich reżyserów

Pełnometrażowy debiut fabularny trójki polskich reżyserów znajdzie się w konkursie debiutów 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Do konkursu organizatorzy wybrali 20 filmów z całego świata. Filmy w tym konkursie oceniać będą: Mariangiola Castrovilli, Maurie Alioff i Pierre-Henri Deleau. Warto dodać, że w tej sekcji prezentowano dotychczas kilka polskich filmów, m.in. „Lęk wysokości” Bartka Konopki i nagrodzone Srebrnym Zenitem „Zdjęcie” Macieja Adamka. Polskie filmy zdobywały w Montrealu w ostatnich latach ważne nagrody także w innych sekcjach. W 2011 r. Borys Szyc został nagrodzony jako Najlepszy Aktor za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego (Konkurs Główny), natomiast w 2013 r. film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy wygrał 37. edycję imprezy. Obraz otrzymał również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności.

Więcej informacji o 40. MFF w Montrealu: www.ffm-montreal.org. Impreza odbędzie się w dniach 25 sierpnia-5 września.

„Nowy świat”

Wyprodukowany przez Akson Studio film nawiązuje do zrealizowanej 10 lat wcześniej „Ody do radości”, której bohaterami byli Polacy wyjeżdżający za granicę. „Nowy świat” opowiada historię trójki młodych imigrantów, którzy próbują w Polsce odnaleźć swoje miejsce. Film wszedł na ekrany polskich kin 12 sierpnia. Za reżyserię „Nowego świata” odpowiada trzech młodych twórców. Elżbieta Benkowska i Łukasz Ostalski są absolwentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Michał Wawrzecki studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Producentem obrazu jest Jan Kwieciński z Akson Studio.

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Nowy świat” miał swoją premierę na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie brał udział w Konkursie Głównym. Podczas odbywającego się w maju tego roku 9. festiwalu Netia Off Camera, film zdobył II Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Marta Sikorska

16.08.2016