„O Matko!” z nagrodą w Portugalii

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej animacja „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej została nagrodzona na 41. Festiwalu Filmów Animowanych Cinanima w Espinho w Portugalii.

Grand Prix dla najlepszego filmu studenckiego

Jury w składzie: Marina Estela Graça, Martin Koscielniak i Menno de Nooijer przyznało polskiemu filmowi nagrodę „za wysoki artystyczny poziom ,własny styl, umiejętność opowiedzenia historii bez użycia słów, a także za przeprowadzenie widzów po meandrach ludzkiej natury dzięki wykorzystaniu siły animacji”.

W konkursie międzynarodowym w kategorii krótkie filmy pokazywany był film „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli. 

„O Matko”

Bohaterami animacji są matka i syn, którzy wciąż zamieniają się miejscami i rolami. Raz to matka jest dorosła, innym razem syn dorośleje i opiekuje się nagle zdziecinniałą kobietą. Układ działa bez zarzutu, do czasu, kiedy chłopak decyduje się wyrwać spod spódnicy nadopiekuńczej rodzicielki i zacząć samodzielne życie.

Film Pauliny Ziółkowskiej otrzymał wyróżnienie na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” i Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Anibar w Kosowie. Ostatnio animacja znalazła się na liście nominowanych filmów do Europejskich Nagród dla Najlepszych Animacji (European Animation Awards, w skrócie Emile Awards), które w tym roku zostaną przyznane po raz pierwszy.

Producentami filmu są Fumi Studio oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.

41. Festiwal Filmów Animowanych Cinanima zakończył się 12 listopada 2017 r.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://cinanima.pt.

Informacja prasowa 

16.11.2017