„O zwierzętach i ludziach” w kinach

6 września na ekrany wybranych polskich kin wszedł współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny o Janie i Antoninie Żabińskich pt. „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki.

„O zwierzętach i ludziach”

Film zaczyna się na kilka lat przed wojną, gdy ogród zoologiczny tętnił egzotycznym życiem. Pośród zwierząt mieszkali ludzie – rodzina Żabińskich, których willa znajdowała się w samym sercu placówki. Żyli w zgodzie z czworonogami, zapraszając ich na swoje salony, a nawet do łóżek. To była idealna koegzystencja spajana miłością i fascynacją. Ten sielankowy krajobraz zostaje brutalnie zniszczony wraz z wejściem wojsk niemieckich.

Reżyser o filmie

„«O Zwierzętach i Ludziach» jest kreacyjnym filmem dokumentalnym o tym, co wydarzyło się przed II wojną światową oraz w jej trakcie w warszawskim zoo. Głównymi bohaterami filmu są Jan Żabiński, twórca i wieloletni dyrektor warszawskiego zoo i jego żona Antonina Żabińska. Państwo Żabińscy w czasie wojny na terenie opustoszałego zoo, a konkretnie we własnym domu oraz w pustych zapleczach na tyłach wybiegów dla zwierząt ukrywali szukających schronienia Żydów oraz żołnierzy polskiego podziemia. W sumie dali schronienie ok. 300 osobom, choć dokładnej liczby nikt nie zna. Goście spędzali w zoo od kilku dni do wielu miesięcy”, możemy przeczytać w eksplikacji reżyserskiej.

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Łukasz Czajka. Autorem zdjęć jest Kacper Czubak. Montaż to dzieło Jakuba Piątka a muzyka Marcina Maseckiego. Narratorką w filmie jest Maria Pakulis (jako Antonina Żabińska). Za udźwiękowienie odpowiada Marcin Lenarczyk. Producentką filmu jest Anna Wereda z firmy Autograf. Koproducentami filmu są TVP S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, MX35. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (Warszawa), Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Film wszedł na ekrany wybranych kin 6 września. Dystrybucja Autograf.


04.09.2019