"Obce niebo" - rozmowa z Dariuszem Gajewskim

Z autorem filmu rozmawiamy o tym, co zafascynowało go w historii zderzenia jednostki z systemem, jaką opowiada w „Obcym niebie” , o współpracy ze szwedzką aktorką Ewą Fröling oraz o współtworzeniu filmu z autorką zdjęć Moniką Lenczewską.

Anita próbuje stworzyć perfekcyjną rodzinę. Używa swojej władzy, żeby stworzyć lepszy świat. Obsesja doskonałości prowadzi do tragedii. W imieniu Urzędu odbiera córkę parze polskich emigrantów. Rodzice nie mają żadnych szans w zderzeniu z biurokratyczną machiną. Zdesperowani, decydują się na działanie poza prawem. Czy uda im się ocalić siebie w sytuacji bez wyjścia? Rodzina zastępcza walczy o miłość przybranej córki. Wszyscy bohaterowie „Obcego nieba” działają dla dobra dziewięcioletniej Uli, ale to ona płaci cenę i staje się ofiarą ich najlepszych intencji. Ekstremalne emocje. Zderzenie kultur. Pytanie o granice intymności w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Współfinansowany przez PISF film został wyprodukowany przez firmę TAKFILM. Koproducentami filmu są TVN, Agora, East of the WestCinema AB (Sztokholm), LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Premiera filmu odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie nagrodę za główną rolę kobiecą otrzymała Agnieszka Grochowska. Do polskich kin film trafi 16 października, a jego dystrybutorem jest firma Next Film.

„Obce niebo” – rozmowa z Dariuszem Gajewskim. Transkrypcja (plik .rtf)

12.10.2015