"Obce niebo" w kinach

16 października 2015 na ekrany polskich kin wejdzie film „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Obce niebo”

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) od dwóch lat mieszkają w Szwecji wraz z dziewięcioletnią Ulą. Na skutek niewinnego kłamstwa dziewczynki, jej losami zaczyna interesować się owładnięta obsesją perfekcyjności pracownica opieki społecznej Anita. Przekonana o słuszności szwedzkiego prawa pozornie robi wszystko dla dobra dziecka. Szwedzka opieka społeczna potajemnie przekazuje Ulę rodzicom zastępczym. Polska matka i ojciec mogą spotykać się z córką wyłącznie w wyznaczonym miejscu pod okiem przedstawicieli opieki społecznej i nowych rodziców Harriet i Björna. Trzy kobiety: Basia, Harriet i Anita walczą o dziecko. Dziewczynka staje się ofiarą ich najlepszych intencji. Rodzice Uli muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Nowy film Dariusza Gajewskiego

„Obce niebo” to nowy film Dariusza Gajewskiego („Lekcje Pana Kuki”, „Warszawa”). Autorami scenariusza są Dariusz Gajewski i Michał Godzic. Autorką zdjęć jest Monika Lenczewska. Film zmontowała Grażyna Gradoń. Muzykę do filmu stowrzyli Marcin Masecki i Candelaria Saenz Valiente.

Polsko-szewdzka koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Obce niebo” jest polsko-szwedzką koprodukcją. Producentem filmu jest Tak Film a koproducentami TVN, Agora SA oraz East of West Film. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa w rolach głównych

W filmie w role rodziców Uli wcielili się nagrodzona na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni za główną rolę kobiecą Agnieszka Grochowska oraz Bartłomiej Topa. Na ekranie partnerują im m.in. Barbara Kubiak, Ewa Fröling i Jan Englert.

Premiera kinowa 16 października

Polska premiera filmu „Obce niebo” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w Konkursie Głównym. „Obce niebo” wejdzie na ekrany polskich kin 16 października 2015. Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

12.10.2015