„Obce niebo” wygrywa festiwal Bap Cine

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz Dariusza Gajewskiego „Obce niebo” decyzją jury zdobył nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego 4. Festiwalu Filmu Polskiego BAP Cine.

Nagroda Transatlantico dla „Obcego nieba”

O nagrodzie dla filmu „Obce niebo” na festiwalu w Argentynie zadecydowali jurorzy: Paula Hernandez, Juan Manuel Dominguez i Grzegorz Sobociński. Wcześniej film został doceniony podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni (nagroda dla Agnieszki Grochowskiej) oraz 9. festiwalu Netia Off Camera w Krakowie (nagroda główna w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych i nagroda dla najlepszej aktorki dla Agnieszki Grochowskiej).

„Obce niebo”

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) od dwóch lat mieszkają w Szwecji wraz z dziewięcioletnią Ulą. Na skutek niewinnego kłamstwa dziewczynki, jej losami zaczyna interesować się owładnięta obsesją perfekcyjności pracownica opieki społecznej Anita. Przekonana o słuszności szwedzkiego prawa pozornie robi wszystko dla dobra dziecka. Szwedzka opieka społeczna potajemnie przekazuje Ulę rodzicom zastępczym. Polska matka i ojciec mogą spotykać się z córką wyłącznie w wyznaczonym miejscu pod okiem przedstawicieli opieki społecznej i nowych rodziców Harriet i Björna. Trzy kobiety: Basia, Harriet i Anita walczą o dziecko. Dziewczynka staje się ofiarą ich najlepszych intencji. Rodzice Uli muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Rozmowa z reżyserem Dariuszem Gajewskim

Autorami scenariusza są Dariusz Gajewski i Michał Godzic. Autorką zdjęć jest Monika Lenczewska. Film zmontowała Grażyna Gradoń. Muzykę do filmu stowrzyli Marcin Masecki i Candelaria Saenz Valiente. Główne role w filmie grają: Agnieszka Grochowska oraz Bartłomiej Topa. Na ekranie partnerują im m.in.: Barbara Kubiak i Ewa Fröling.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz został wyprodukowany przez firmę TAKFILM. Koproducentami filmu są: TVN, Agora, East of the WestCinema AB (Sztokholm), LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Dystrybutorem filmu w polskich kinach jest firma Next Film.

Festiwal BAP Cine

Festiwal Filmu Polskiego BAP Cine zorganizowany został przez Fundację Pro America przy wsparciu finansowym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ambasady RP w Buenos Aires. Projekt wsparł INCAA Argentyński Instytut Filmowy, który udostępnił salę w kinie Gaumont oraz ACAP Polsko-Argentyńskie Stowarzyszenie Kulturalne.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://bapcine.com/2016/

26.10.2016