Obchody 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego

8 stycznia 2017 przypada 50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Z tej okazji we Wrocławiu, w Warszawie i Katowicach odbędą się specjalne wydarzenia i projekcje filmowe poświęcone aktorowi. 

Wrocław

Nad ranem 8 stycznia 1967 roku aktor Zbigniew Cybulski zginął na wrocławskim Dworcu Głównym dostając się po nieudanym skoku pod koła rozpędzającego się pociągu ekspresowego do Warszawy. W 50. rocznicę jego śmierci wrocławskie środowisko i instytucje filmowe przygotowały szereg imprez przypominających twórczość jednego z najwybitniejszych aktorów polskiego kina, którego twórczość bardzo mocno była związana z Wrocławiem.

Przed południem w niedzielę (8 stycznia) – jak co roku – filmowcy, przedstawiciele PKP i kinomani zapalą znicze przy płycie upamiętniającej miejsce śmierci Cybulskiego na peronie trzecim Dworca Głównego. Płytę odsłonił dwadzieścia lat temu Andrzej Wajda, reżyser u którego Cybulski debiutował w „Pokoleniu” i zagrał kultową rolę Maćka Chełmickiego w „Popiele i diamencie”. O godzinie 14.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha J. Hasa, w którym Cybulski wystąpił w tragikomicznej roli Alfonsa van Wordena. Film ten – rola Cybulskiego należy do dwóch najważniejszych w jego dorobku – stał się ulubionym filmem m. in. Louisa Bunuela i wzorcem dla amerykańskich twórców m. in. Martina Scorsese.

O godzinie 17.00 w Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych) odbędzie się specjalna uroczystość rocznicowa (wstęp za zaproszeniami). CeTA i Kino Nowe Horyzonty zorganizowały również trzydniowe przeglądy najważniejszych filmów z udziałem Cybulskiego.

Szczegółowy program obchodów 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego we Wrocławiu jest dostępny na stronach: www.odrafilm.plfilmstudioceta.plwww.kinonh.pl.

Warszawa

Z okazji 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego warszawskie kino Iluzjon zaprasza na retrospektywę jego twórczości. W programie, który obejmuje 29 filmów, znalazły się zarówno te bardziej, jak i mniej znane obrazy z jego udziałem. Przegląd otworzył i zamknie film dokumentalny „Zbyszek” (1969) w reżyserii Jana Laskowskiego. Pokazy filmów potrwają do końca stycznia 2017. 

Cyklowi filmowemu będzie towarzyszyła wystawa w foyer Kina Iluzjon, na którą składać się będą dotąd niepublikowane zdjęcia aktora z kolekcji Stefana Kurzypa ostatnio pozyskane przez Filmotekę Narodową.

Szczegółowe informacje na temat pokazów i wystawy znajdują się na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

Katowice 

9 stycznia w Katowicach odbędzie się spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego i zostanie zainaugurowany przegląd filmów, w których wystąpił.

Spotkanie wspomnieniowe rozpocznie się w Kinoteatrze Rialto o godz. 15.00. O Cybulskim w pracy i w życiu prywatnym opowiadać będą jego przyjaciele, współpracownicy i sympatycy. W rozmowie z dr Anitą Skwarą poświęconej aktorowi udział wezmą m.in. Daniel Olbrychski („Jowita” 1967), Barbara Krafftówna („Szyfry” 1966; „Rękopis znaleziony w Saragossie” 1964; „Ich dzień powszedni” 1963; „Jak być kochaną” 1962, „Arlekinada” 1961; „Popiół i diament” 1958), Iga Cembrzyńska („Jowita” 1967; „Salto” 1965; „Rękopis znaleziony w Saragossie” 1964), Jacek Fedorowicz („Do widzenia, do jutra…” 1960), Alfred „Alfa” Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz. Zwieńczeniem spotkania będzie pokaz filmu „Katowice Zbyszka Cybulskiego” z 2003 roku, w reżyserii Wojciecha Sarnowicza, na temat dwóch pogrzebów Cybulskiego. W roku 1967 władze za wszelką cenę nie chciały bowiem dopuścić do pogrzebu katolickiego – ceremonia miała mieć charakter świecki, na co z kolei nie wyrażała zgody rodzina. Dlatego pogrzeby były dwa. Jeden z nich stał się ogromną manifestacją.

W kinie Kosmos o godz. 17.30 zainaugurowany zostanie przegląd filmów, w których zagrał Zbigniew Cybulski. Prezentację zrealizowanej w 1967 r. „Jowity”, wyreżyserowanej przez Janusza Morgensterna poprzedzi spotkanie z aktorami – Jackiem Fedorowiczem oraz Igą Cembrzyńską. Kolejne cztery tytuły: „Kochać” (Szwecja 1964, reż. Jörn Donner) „Morderca zostawia ślad” (Polska 1967, reż. Aleksander Ścibor-Rylski), „Jutro Meksyk” (Polska 1966, reż. Aleksander Ścibor-Rylski) oraz „Pociąg” (Polska 1959, reż. Jerzy Kawalerowicz) będą prezentowane na wielkim ekranie w ramach przeglądu do końca stycznia.

Uzupełnienie wydarzeń filmowych oraz wspomnieniowych stanowić będzie o godz. 13.30 wspólna modlitwa na grobie Zbigniewa Cybulskiego, którą na cmentarzu przy ul. H. Sienkiewicza poprowadzi ksiądz Tomasz Jaklewicz.

Szczegółowe informacje na temat obchodów 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego są dostępne na stronie: www.filmowa.netkosmos.katowice.pl

Na podstawie informacji prasowych organizatorów 

05.01.2017