Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego w CeTA

8 stycznia 2017 r. minie 50 lat od tragicznej, przedwczesnej śmierci Zbyszka Cybulskiego – jednego z najlepszych aktorów w historii polskiego kina. Z tej okazji Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent – organizuje w dniach 8-12 stycznia 2017 r. wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora: pokaz „Pokoleń” Janusza Zaorskiego oraz przegląd filmów z udziałem Cybulskiego. Obchody organizowane są wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową i Studiem Filmowym „Kadr”, a patronem inicjatywy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

50. rocznica śmierci aktora

Zbyszek Cybulski to jeden z najważniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. Stworzył wiele niezapomnianych ról filmowych m.in. w takich dziełach jak: „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Do widzenia, do jutra…” czy „Salto”. Wiele z  tych ról stworzył w filmach, które zostały zrealizowane we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

„Wytwórnia spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego. To tutaj zagrał jedne z najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie ról, tu spotkał największych polskich reżyserów. W rocznicę śmierci Cybulskiego chcemy przypomnieć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem” – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Cykl wydarzeń upamiętniających Zbyszka Cybulskiego

W ramach obchodów, w Centrum Technologii Audiowizualnych zaplanowano cykl wydarzeń upamiętniających tego znakomitego aktora. 8 stycznia 2017 r. o godz. 17:00 odsłonięte zostanie popiersie Zbyszka Cybulskiego, wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Zaprezentowany zostanie także film „Pokolenia” Janusza Zaorskiego, który będzie gościem pokazu. To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, będący historią współczesnej Polski, opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej WFF. Oprawę muzyczną wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, stanowić będą piosenki związane z aktorem. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

W dniach 9-12 stycznia 2017 r. w sali kinowej w CeTA odbędzie się przegląd filmów, w których zagrał Zbyszek Cybulski. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in.: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną” czy „Giuseppe w Warszawie”. Każdego dnia prezentowane będą dwa filmy, a pokazy rozpoczynać się będą o godz. 17:30.

Pełny program obchodów i przeglądu filmów można znaleźć na stronie: http://filmstudioceta.pl/pl/2016/12/obchody-50-rocznicy-smierci-zbyszka-cybulskiego-w-centrum-technologii-audiowizualnych/.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej odebrać wejściówki dostępne na portierni CeTA (ul. Wystawowa 1).

Informacja prasowa

21.12.2016