"Obiekt" nagrodzony na Sundance Film Festival

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Sundance Film Festival.

Nagroda za visual poetry

27 stycznia podczas Sundance Film Festival zostały przyznane nagrody dla filmów biorących udział w Konkursie Krótkich Metraży. Laureatem jednej z nagród została polska produkcja „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej. Obraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury (Short Film Special Jury Award) za visual poetry. Główną nagrodę zdobyła amerykańska produkcja „World of Tomorrow” w reżyserii Dana Hertzfeldta.

Światowa premiera „Obiektu”

Pokaz filmu „Obiekt” na festiwalu Sundance był jego światową premierą. Był to pierwszy festiwal, na którym zaprezentowano najnowszy dokumentu Studia Munka-SFP. Reżyserka nie przypuszczała, że uda się im zakwalifikować do konkursu: – Byłam zaskoczona. Wydawało mi się, że Sundance woli tematy społeczne, dokumenty oparte na dialogu lub komentarzu. Nasz film jest bardzo formalny, nie ma tam ani jednego słowa.

Akcja poszukiwawcza w przestrzeniu dwóch światów

W filmie pokazano akcją poszukiwawczą, rozgrywającą się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Produkcja Studia Munka ze wsparciem PISF

„Obiekt” jest jedną z najnowszych produkcji Studia Munka – SFP. Dokument powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w koprodukcji ze Studiem PUK. Za zdjęcia odpowiedzialny był Jakub Stolecki, z kolei zdjęcia podwodne zrealizowali Adam Wasiak, Grzegorz Zubowicz, Krzysztof Wiszniewski, Piotr Czechowski i Arkadiusz Ostrowski. Dokument zmontowała Katarzyna Boniecka, a za dźwięk odpowiedzialna była Katarzyna Szczerba. Opiekunem artystycznym filmu był Jacek Bławut. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie dokumenty wśród najlepszych

W tym roku do sekcji krótkometrażowej nadesłano 8 061 zgłoszeń z całego świata. Zrealizowane w Studiu Munka „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Obiekt” Pauliny Skibińskiej znalazły się w grupie 18 filmów zaakceptowanych do konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych.

Kolejna nagroda dla polskich filmowców na Sundance Film Festival

Nagroda dla „Obiektu” Pauliny Skibińskiej to kolejne w ciągu ostatnich lat wyróżnienie dla polskiej produkcji. Współfinansowany przez PISF film „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał Konkurs Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance w roku 2013. Podczas tej samej edycji nagrodę za najlepsze zdjęcia dla filmu zrealizowanego poza USA otrzymał Michał Englert za zdjęcia do filmu „Nieulotne” Jacka Borcucha. W 2011 roku wyróżnienie zdobył Jakub Stożek za „Poza zasięgiem” („Out of Reach”).

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.sundance.org

28.01.2015