"Obietnica dzieciństwa" nagrodzona w Katarze

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego otrzymał Child and Family Award na 11. Al Jazeera International Doumentary Film Festival.

„Obietnica dzieciństwa”

Kiedy latem 1997 roku para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdujące się tam rodzeństwo, wydawało się, że na tych pięcioro dzieci czeka w USA wielka szansa na szczęśliwe dzieciństwo. Powstał wówczas film dokumentalny „Tata, I love you”, który dostał wiele nagród na festiwalach filmowych. Po kilku latach zrealizowano drugą część filmu pt. „Dom nad Missisipi”, który przedstawiał narastające problemy w tej nowej rodzinie. Autorzy filmu wrócili do tej historii, chcieli zobaczyć, jak potoczyły się losy rodzeństwa. Historia tej adopcji i losy przywiezionych do USA dzieci okazały się tragiczne. Poniżane, bite, bardzo szybko porozdzielane przez adopcyjnych rodziców dzieci straciły ze sobą kontakt. Autorzy doprowadzają do spotkania rodzeństwa, jest to bardzo wzruszające, ale zarazem dramatyczne przeżycie dla wszystkich. Film porusza problem nieodpowiedzialnej adopcji dzieci.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserami filmu są Ryszard Kaczyński i Piotr Morawski. Autorem zdjęć jest Andrzej Adamczak. Producentami obrazu są Kalejdoskop Film i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolejna nagroda

fot. Kalejdoskop Film

Film „Obietnica dzieciństwa” otrzymał Child and Family Award dla filmu średniometrażowego na 11. Al Jazeera International Documentary Film Festival w Katarze. Informacje o pozostałych laureatach festiwalu są dostępne na stronie Qatar Tribune. Wyróżnienie w Katarze jest kolejną nagrodą dla „Obietnicy dzieciństwa”. Film został również doceniony na festiwalach w Kielcach, Chicago i Nowym Jorku.

Informacje o Al Jazeera International Documentary Film Festival na stronie: www.aljazeera.net/festivalenglish.

Na podstawie informacji producenta

03.12.2015