"Obietnica" w kinach

14 marca 2014 na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Obietnica” w reżyserii Anny Kazejak. 11 marca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców.

„Obietnica”

 

„Obietnica” (dawniej „Słowo”) to dramat psychologiczny opowiadający o nastoletniej miłości Lili i Janka, uczniów liceum. Należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Akcja filmu dzieje się w Szczecinie i oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Film współfinansowany przez PISF

 

Autorami scenariusza, który zakwalifikował się do finału Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2013, są Anna Kazejak i Magnus von Horn. Projekt ten był prezentowany podczas Berlinale Co-Production Market w 2012 roku. Producentem filmu jest Opus Film. Autorem zdjęć jest Klaudiusz Dwulit. Film jest polsko-duńską koprodukcją. Obraz jest współfinansowany przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej. Otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Światowa premiera na Berlinale

Światowa premiera „Obietnicy” odbyła się podczas 64. Berlinale. Film Anny Kazejak zakwalifikował się do konkursu Generation14 plus, sekcji prezentującej filmy o młodzieży.

Konferencja z udziałem twórców

W konferencji w kinie Kultura w Warszawie wzięli udział twórcy filmu: reżyserka Anna Kazejak, producent Łukasz Dzięcioł z Opus Film oraz aktorzy: Eliza Rycembel (Lila), Mateusz Więcławek (Janek), Magdalena Popławska (Sylwia), Dawid Ogrodnik (Daniel) oraz Nikodem Rozbicki (Grzesiek).

Współpraca scenariuszowa

Scenariusz jest owocem współpracy reżyserki Anny Kazejak i Magnusa Von Horna. – Miałam pomysł na to, żeby opowiedzieć o młodych ludziach, o specyficznej sytuacji młodej dziewczyny, którą miotają emocje, których nie może uzewnętrznić. Od początku wiedziałam, że chcę napisać ten scenariusz z kimś i będąc jurorką podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczyłam film Magnusa (…). Miałam poczucie, że jest coś podobnego w naszym sposobie widzenia świata, kreślenia sylwetek bohaterów i zaproponowałam mu współpracę. Na każdym etapie pisania scenariusza układała się ona bardzo dobrze i mam nadzieję, że jeszcze coś razem zrobimy – opowiadała reżyserka.

Polsko-duńska koprodukcja

Na pytania dotyczące koprodukcji odpowiedział producent Łukasz Dzięcioł z Opus Film: – Jestem bardzo zadowolony z tej koprodukcji. Był to dla mnie przykład na to, jak taka koprodukcja powinna wyglądać. Znaleźliśmy wspaniałego partnera po stronie duńskiej. Twórcy filmu nawiązali współpracę z filmowcami, którzy pracowali wcześniej m.in. z Larsem von Trierem. – Chciałabym jak najszybciej wrócić do współpracy z Duńczykami – mówiła Anna Kazejak.

Pokolenie online

– To pokolenie, które zostało pokazane na ekranie nie do końca jest moim pokoleniem. Nie czuję się uzależniona od komputera i komórki i nie potrzebuję tego do życia – powiedziała odtwórczyni głównej roli Eliza Rycembel. – To pokolenie jest mi bliskie. Po nakręceniu filmu zacząłem myśleć o tych uzależnieniach i w efekcie skasowałem sobie konto Facebooku – mówił Mateusz Więcławek. – Konto na Facebooku mam, ale nie do końca utożsamiam się z tym pokoleniem. Raczej z tym, które dorastało w erze Gadu-Gadu czy Skype’a – mówił Nikodem Rozbicki.

– Nie traktujmy mediów społecznościowych i komunikatorów pejoratywnie, tylko jako element życia młodych ludzi. Nie ma nic złego w internetowych formach kontaktu, chodzi tylko o to, w jaki sposób ich używamy – mówiła reżyserka.

Praca na planie z młodymi aktorami

– Pracując nad moją bohaterką próbowałyśmy z reżyserką nie pokazać jej tylko z jednej, negatywnej i psychopatycznej strony – mówiła Eliza Rycembel. O pracy na planie opowiedziała również Anna Kazejak: – Z uwagi na małe doświadczenie Elizy i Mateusza pracowaliśmy na planie głównie psychodramą, musiałam ich za każdym razem wprowadzić w określony stan, nie analizowaliśmy tych postaci zbyt szeroko.

Zagubieni rodzice

– To jest film o rodzinie i o relacjach. Główna bohaterka na początku może wydawać się osobą, której nie da się polubić, ale w miarę upływu akcji poznajemy kontekst i zaczynamy rozumieć, skąd te pewne zachowania się mogą brać. Młodzi ludzie potrzebują wskazówek i zasad, co jest dobre, a co jest złe. Jeśli ich nie mają, tworzą swoje własne reguły. Ja nie oceniam moich bohaterów, chcę tym filmem jedynie pokazać, że mamy z tym problem. To starsze pokolenie musi wziąć na siebie odpowiedzialność za losy młodych ludzi – opowiadała Anna Kazejak.

 

– Rodzice nie stają na wysokości zadania. Na każdym z etapów życia jesteśmy tak samo pogubieni. Boimy się jako starsi wziąć odpowiedzialność za to młodsze pokolenie – opowiadała Magdalena Popławska.

Film dla każdego

– Pomimo tego, że „Obietnica” jest promowana jako film dla młodych ludzi, każdy znajdzie w nim coś dla siebie – mówił Łukasz Dzięcioł.

Premiera kinowa 14 marca

Film „Obietnica” wszedł na ekrany polskich kin 14 marca 2014. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino świat. Za kilka miesięcy film będzie pokazywany również w Danii.

 

Magdalena Wylężałek, Paulina Bez

14.03.2014

Galerie zdjęć