"Obywatelski Kontener Kultury"

obywatelski kontener kultury

Michał Kużajczak, Wojciech Szczurek, Katarzyna Fidos, Beata Chmiel i Aneta Szyłak. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

6 czerwca w Parku Rady Europy w Gdyni odbyła się konferencja prasowa otwierająca „Obywatelski Kontener Kultury”. W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Beata Chmiel, dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa Aneta Szyłak, przedstawicielka Krytyki Politycznej Katarzyna Fidos i przedstawiciel Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Michał Kużajczak.

 

„Obywatelski Kontener Kultury” jest przedsięwzięciem organizowanym przez ruch społeczny Obywatele Kultury. W specjalnym kontenerze ufundowanym przez Bałtycki Terminal Kontenerowy, który stanął dzisiaj w Parku Rady Europy w centrum Gdyni, będą zbierane podpisy poparcia pod „Paktem dla Kultury”.

 

„Pakt dla Kultury” jest inicjatywą ruchu Obywatele Kultury, mającą doprowadzić do przekazywania 1% z budżetu państwa na kulturę. Uroczyste podpisanie paktu pomiędzy Obywatelami Kultury i rządem reprezentowanym przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska odbyło się 14 maja 2011 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

– Dzisiaj przenosimy podpisywanie popracia „Paktu dla Kultury” do Gdyni. To jest kontener, który przez czas trwania festiwalu będzie służył jako miejscowe centrum sztuki – mówiła Beata Chmiel.

 

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który już wcześniej wyraził swoje poparcie dla „Paktu dla Kultury”, powitał przedstawicieli ruchu Obywatele Kultury. – Cieszę się, że przy okazji takiego działania jakim jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, „Pakt dla Kultury” może być upowszechniony. Ten kontener połączy różne środowiska artystyczne – mówił Wojciech Szczurek.

 

Od 6 do 11 czerwca, podczas 36. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii, w kontenerze organizowane będą wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dzieci, debaty, wystawy i spotkania z artystami zaangażowanymi w promocję kultury.

 

– We współpracy z Instytutem Sztuki Wyspa zorganizowaliśmy w kontenerze wydarzenia artystyczne i intelektualne, które mamy nadzieję, przyciągną do kontenera mieszkańców Gdyni i gości festiwalu, aby podpisali się pod „Paktem dla Kultury” – mówiła Katarzyna Fidos z trójmiejskiego oddziału Krytyki Politycznej.

 

Kontener ma charakter otwartej galerii. Codziennie od 14 do 22 będzie udostępniony dla zwiedzających. W programie przewidziane są spotkania z artystami i intelektualistami polskimi. Pierwsze, na którym pojawi się muzyk Mikołaj Trzaska, odbędzie się we wtorek o godzinie 18.00. Codziennie o godzinie 20.00, w kontenerze będzie się odbywał także wernisaż w „Galerii jednego dzieła” zorganizowanej przez Instytut Sztuki Wyspa. W ciągu kolejnych dni zaprezentowane zostaną prace polskich artystów związanych z Trójmiastem: Julity Wójcik, Katarzyny Górnej, Jacka Niezgody, Jana Pieniążka, Macieja Salamona, Krzysztofa Topolskiego a także szwedzkiego fotografa Mattiasa Olofssona.

 

Kontener został pomalowany przez grupę gdańskich artystów, dowodzonych przez streetartowca Pikaso Onera.

 

„Obywatelski Kontener Kultury” jest wspólnym projektem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krytyki Politycznej, Instytutu Sztuki Wyspa oraz Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.

 

Program wydarzeń artystycznych jest dostępny na stronie: www.krytykapolityczna.pl.

 

06.06.2011