Od 6 czerwca mogą działać kina

Kina mogą już funkcjonować od 6 czerwca, po spełnieniu odpowiednich warunków – zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej odmrożono już kina plenerowe i samochodowe, które mogą działać od 18 maja.

Ogłoszona 27 maja br. decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie nakłada obowiązku, ale daje możliwość właścicielom czy organizatorom ponownego funkcjonowania kin.

Dwa podstawowe wymogi odmrożenia kin to wypełnienie widowni do 50 proc., tak aby kontakt między widzami był rozluźniony i zachowane mogły być wymogi sanitarne oraz konieczność zakładania maseczek.

Od 18 maja mogą działać kina plenerowe i samochodowe

Kina samochodowe i plenerowe mogą prowadzić działalność przy zachowaniu dystansu społecznego. Widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie, pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, mogą być dostarczane do pojazdu wyłącznie przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów, którzy równocześnie powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe.

Od 12 marca, kiedy weszło w życie rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ograniczona została działalność wszystkich instytucji kulturalnych, w tym kin w związku z epidemią koronawirusa.

27.05.2020