Odrestaurowana cyfrowo "Bestia" na festiwalu w Bolonii

26 czerwca na festiwalu Il Cinema Ritrovato w Bolonii odbędzie się pokaz filmu „Bestia” (1917), który został odrestaurowany cyfrowo ze wsparciem PISF. 

Il Cinema Ritrovato

W Bolonii w dniach 24 czerwca – 2 lipca 2017 roku odbędzie się 31. edycja festiwalu filmowego Il Cinema Ritrovato, poświęconego odkrywaniu na nowo rzadkich i mało znanych filmów, ze szczególnym uwzględnieniem początków kinematografii i okresu kina niemego. Festiwal organizowany każdego lata przez włoską Cineteca di Bologna jest jednym z największych na świecie festiwali filmów odrestaurowanych cyfrowo i najważniejszym tego typu festiwalem w Europie. W poniedziałek 26 czerwca w Bolonii nastąpi premierowy pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu „Bestia” (1917) Aleksandra Hertza z muzyką na żywo w wykonaniu Antonio Coppoli. Uroczysta repremiera filmu w Polsce planowana jest na jesień tego roku.

„Bestia”

Pola, młoda dziewczyna z maleńkiej wioski niedaleko polskiej granicy, po kłótni z rodzicami postanawia uciec do Warszawy, porzucając też swojego zazdrosnego ukochanego Dmitra. W stolicy szybko zdobywa sławę i serce żonatego Alexisa. Jednak szczęście nie jest jej pisane: przypadkowe spotkanie z dawnym ukochanym prowadzi do tragedii.

„Bestia” była jednym z czterech filmów (pozostałe to „Jego ostatni czyn”, „Arabella”, „Pokój nr 13” oraz „Tajemnica Alei Ujazdowskich”) z Polą Negri wyprodukowanych przez „Sfinksa” – największą wówczas polską wytwórnię filmową – i pokazanych publiczności w 1917 roku. Krótko przed tym, 1 stycznia 1916 roku, Negri związała się ze „Sfinksem” kontraktem na wyłączność, stając się pierwszą krajową gwiazdą filmową, która swoimi rolami wampów rozpalała wyobraźnię widzów.

Rekonstrukcja współfinansowana przez PISF

„Bestia” (1917) w reżyserii Aleksandra Hertza pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej (od 1 czerwca Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Film został odrestaurowany pod opieką Filmoteki Narodowej w 2017 roku przez studio Di Factory i reKINO Studios. Rekonstrukcja cyfrowa filmu jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Na podstawie informacji prasowej 

26.06.2017