OPC: nagroda dla Jane Campion

Jane Campion. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Jane Campion. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

21 kwietnia odbyła się w Krakowie uroczysta premiera najnowszego filmu Jane Campion „Jaśniejsza od gwiazd” („Bright Star”). Podczas pokazu obecna była reżyserka, której wręczono Nagrodę Specjalną za wkład w kulturę niezależną. Statuetkę „Against The Current” („Pod prąd”), przyznawaną przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Plus Camera Jane Campion otrzymała jako pierwsza w historii tej imprezy. Festiwalowi towarzyszy retrospektywa filmów nowozelandzkiej artystki.

Przed wręczeniem statuetki sylwetkę reżyserki przybliżyła dr Małgorzata Radkiewicz – znawczyni kina kobiecego, wykładająca na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Podczas premiery, przy okazji prezentacji fragmentów dorobku reżyserki wspomniano m.in. o tym, iż autorem muzyki do jednego z filmów Campion – „Portretu damy” jest Wojciech Kilar.

 

Prowadząca spotkanie Marta Konarzewska opowiedziała także z jakimi trudnościami reżyserce udało się dotrzeć do Krakowa. Nowozelandka doleciała z Sydney do Rzymu a stamtąd dotarła autem do Polski.

 

Reżyserka przyjmując statuetkę z rąk przedstawiciela jednego z mecenasów festiwalu oraz rzecznika prasowego Off Plus Camery nie kryła swojej radości. – Kraków to niesamowite miasto, cieszę się, że mogę tu być. Wręcz desperacko chciałam do was przyjechać, być z wami i solidaryzować się z Polakami, z odwiedzającymi ten festiwal w tak trudnym momencie. Szczerze mówiąc, uważam, iż w swojej twórczości nie zawsze „idę pod prąd”. Jakkolwiek sądzę, że poruszam się z właściwym prądem, poza hollywoodzkim schematem. W moich filmach staram się słuchać głosu serca. Wydaje mi się cennym zachowanie szczerości w tym, co chcę robić. Prawdziwość moich filmów buduje, wyzwala we mnie tę właściwą energię. Niezależne kino jest niezwykle ważne dla kina komercyjnego – bo to przecież z niezależnego kina wywodzą się te największe talenty, odnoszące potem sukcesy komercyjne – tak dziękując za otrzymane wyróżnienie mówiła reżyserka.

 

Podczas premiery „Jaśniejszej od gwiazd” Jane Campion wykonała także odcisk swoich dłoni. Jego odlew znajdzie się w Krakowskiej Alei Gwiazd.

 

Film „Jaśniejsza od gwiazd” trafi do polskich kin w połowie maja.

22.04.2010