Off Plus Camera partnerem Sundance

W grudniu 2010 festiwal Off Plus Camera podpisał umowę partnerską z Sundance Institute, która umożliwia obu organizacjom wspólne realizowanie misji wspierania niezależnych filmowców.

 

W ramach umowy krakowski festiwal otrzymał status „Institute Associate” i pokazywać będzie co roku najciekawsze amerykańskie filmy powstające pod egidą Sundance Lab. Jest to program warsztatów, do którego amerykańska impreza kwalifikuje rocznie dwanaście projektów filmowych. Nad powstaniem filmu pracują z jego twórcami wybitni amerykańscy filmowcy, najlepsi producenci, scenarzyści i kompozytorzy z Hollywood. Tegoroczna odsłona cyklu Sundance Institute Series będzie miała miejsce już w kwietniu podczas czwartej edycji Off Plus Camera w Krakowie.

 

Organizowana przez Off Plus Camera impreza była jednym z oficjalnych wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Sundance. Uświetniła obecność polskich filmów na festiwalu. Gościem honorowym wieczoru w Park City był Lech Majewski, reżyser „Młyna i krzyża”, filmu prezentowanego w sekcji filmów awangardowych New Frontier. Imprezę swoją obecnością uświetnił także występujący w filmie Majewskiego słynny aktor Rutger Hauer. Drugim polskim filmem zaproszonym do udziału w tegorocznej edycji festiwalu był krótkometrażowy obraz „Poza zasięgiem” w reżyserii Jakuba Stożka, który zdobył tam wyróżnienie w konkursie „Shorts”. W polskiej imprezie wzięło udział blisko 700 twórców, producentów, dziennikarzy i innych przedstawicieli branży filmowej

– Jestem bardzo dumny z relacji, jaką już udało się nam zbudować z festiwalem Off Plus Camera – powiedział podczas polskiego wieczoru Trevor Groth, dyrektor programowy Sundance, dwa lata temu jeden z członków międzynarodowego jury krakowskiego festiwalu. Groth co roku prezentuje w Krakowie swój autorski cykl filmowy „From The Gut”, w którym pokazywane są nowe dzieła najbardziej wyrazistych jego zdaniem amerykańskich niezależnych.

03.02.2011