"Ojciec i syn" wygrywa w Moskwie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła Łozińskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Srebrny Św. Jerzy dla Pawła Łozińskiego

W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych „Free Thought” zakwalifikowało się 7 produkcji z całego świata. Najlepszym dokumentem 35. MFF w Moskwie została polska produkcja „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła Łozińskiego, który otrzymał statuetkę Srebrnego Św. Jerzego i 5000 dolarów. Konkursowe filmy oceniło międzynarodowe jury w składzie: Claas Danielsen, Coco Schrijber oraz Sergiej Dworcewoj.

„Ojciec i syn”

Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu „Ojciec i syn” jest firma Paweł Łoziński Produkcja Filmowa. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyróżnienie w Moskwie jest kolejną nagrodą dla filmu po Srebrnym Rogu dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był prezentowany podczas pierwszej edycji Docs to go!

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrodzone zostały również filmy współfinansowane przez PISF. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. W tym roku oprócz filmu Pawła Łozińskiego rosyjscy widzowie mogli zobaczyć „Drogówkę” Wojciecha Smarzowskiego (Konkurs Główny), „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla (Around the World) i „Fuck For Forest” Michała Marczaka (Wild Nights).

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez

01.07.2013