Ola Jankowska uczestniczką CPH:LAB 2015

Reżyserka i scenarzystka Ola Jankowska weźmie udział w programie szkoleniowo-producenckim CPH:LAB 2015 w Kopenhadze.

CPH:LAB

to międzynarodowy program szkoleniowy utworzony przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych CPH:DOX w celu zwiększenia mobilności i procesów twórczych oraz rozwoju niskobudżetowego modelu finansowania filmów. Co roku 20 filmowców dobieranych jest w pary. W trakcie trwania programu mają oni czas na pracę nad swoim wspólnym projektem, który zostanie zaprezentowany na najbliższym festiwalu CPH:DPX w Danii, gdzie będzie miał swoją światową premierę. Najlepsze projekty będą miały szansę zostać pokazane na targach koproducenckich: Nordic Film Market na Göteborg International Film Festival, Paris Co-production Village, CineLink na Sarajevo Film Festival, Hong Kong Asian Film Financing Forum i Buenos Aires Lab.

Uczestnicy CPH:LAB 2015

  • Johannes Gierlinger (Austria) + Ola Jankowska (Polska),
  • Khalik Allah (USA) + Eva Marie Rødbro (Dania),
  • Gabor Horlicher (Węgry) + Igor Bezinovic (Chorwacja),
  • Petri Luukkainen (Finlandia) + Thomas Daneskov (Dania),
  • Laura Hermanides (Holandia) + Laurin Federlein (Niemcy),
  • Malik Vitthal (USA) + Elvira Lind (Dania),
  • Dane Komljen (Bośnia-Hercegowina) + Eva Küpper (Belgia),
  • Ellen Fiske (Szwecja) + Tomas Smulkis (Litwa),
  • Marte Vold (Norwegia) + Jero Yun (Korea Południowa)
  • Johan Knattrup Jensen (Szwecja) +Meta-Narrative (UK)

Ola Jankowska

Reżyserka i scenarzystka. Urodzona w 1989 r. w Gdańsku, mieszka i pracuje między Polską a Wielką Brytanią. Studiowała reżyserię w PWSFTViT w Łodzi (gdzie obecnie robi doktorat) i w National Film and Television School w Londynie. Autorka blisko 10 filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą (m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Sydney, Meksyku, Paryżu, Bogocie, Gdyni, Krakowie i Warszawie) oraz nagradzanych scenariuszy. Stypendystka Ministra Kultury w 2014 r. Obecnie jest w trakcie realizacji kolejnego krótkiego metrażu, bierze udział w programie CPH:LAB 2015/16 i jest inicjatorką międzynarodowej rezydencji dla scenarzystów w Polsce. Przede wszystkim jednak pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, rozwijanym m.in. w TorinoFilmLab Script&Pitch 2014 i koprodukowanym przez Kometę Films (Francja) i Opus Film (Polska).

Polacy na CPH:LAB

W 2014 r. uczestnikiem programu był Łukasz Konopa. W 2013 r. w programie uczestniczyła Wiktoria Szymańska. Najnowszy film reżyserki „7 owiec” („7 sheep”), który miał swoją premierę na 40. MFF w Toronto był rozwijany właśnie m.in. podczas programu CPH:LAB. Wcześniej w 2012 r. w CPH:LAB wzięła udział polska reżyserka Katarzyna Klimkiewicz. W czasie warsztatów, we współpracy z Domingą Sotomayor powstał wtedy nagradzany na licznych festiwalach, inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek Drogowy”, film „Wyspa” („La Isla”).

Wsparcie PISF

Produkcje realizowane podczas CPH:LAB otrzymują wsparcie m.in. PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, DFI Filmworkshop, Swedish Film Institute, Norwegian Film Institute, Croatian Audiovisual Centre, Lithuanian Film Centre i Irish Film Board.

Więcej informacji: www.cphlab.dk.

14.10.2015