On Art 2018 – Festiwal Kina i Sztuki

21 czerwca rusza On Art 2018 – Festiwal Kina i Sztuki. Wydarzenie potrwa 2 miesiące i odbywać się w atrakcyjnych lokalizacjach w kilku miastach Polski.

Film otwarcia

Filmem otwarcia jest 80-minutowy chilijski dokument z 2017 r. „Robar a Rodin” („Kradzież Rodina”) w reż. Cristobala Valenzuela Berriosa. Film przedstawia największy skandal artystyczny w historii Chile, jakim była kradzież arcydzieła Auguste’a Rodina. Kto stał za porwaniem rzeźby, jak ją odnaleziono i co motywowało złodziei – przed nami historia jak z najlepszego filmu gangsterskiego.

Pokaz odbędzie się 21 czerwca o godz. 21.00 w parku Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, ul. Puławska 133a. Oprócz „Robar a Rodin” zobaczymy jeszcze dwa inne filmy. Najpierw 7-minutowy kanadyjski video art z 2017 r. „Chant for the Power 100” w reż. Billa Burnsa – przedstawiający listę stu osobowości rynku sztuki wg. magazynu Art Review w wersji filmowo-chóralnej. Następnie 10-minutowy ukraiński dokument z 2018 r. „Mnema” w reż. Kateriny Balabay, opowiadający o usuwaniu i niszczeniu pomników z epoki socjalizmu.

Czym jest On Art 2018?

On Art 2018 to plenerowy festiwal filmowy, na który składają się: konkurs międzynarodowy oraz przegląd filmów o sztuce. Impreza potrwa ponad 2 miesiące, do 25 sierpnia, i odbędzie się w pięciu miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Na festiwal złoży się ponad 100 projekcji. Na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny.

Nowa nazwa

On Art. Festiwal Kina i Sztuki – to nowa odsłona corocznej imprezy znanej dotychczas jako „Kino i Sztuka”.

„Nasz Festiwal ma dwie cechy, które odróżniają go od innych. Pierwsza to projekcje na wolnym powietrzu, w formule kin letnich. Dla osób, które spędzają wakacje w mieście nie ma nic przyjemniejszego, niż spotkać się wieczorem z przyjaciółmi, położyć się na kocach lub leżakach i wspólnie obejrzeć dobry, ambitny film. Drugą wyjątkową cechą jest skala. Pięć miast, ponad dwa miesiące codziennych pokazów, wiele imprez towarzyszących. Nasza publiczność będzie miała w czym wybierać” – mówi Marcin Dumieński, dyrektor festiwalu On Art 2018.

Konkurs międzynarodowy

W tym roku Festiwal poszerzył formułę o konkurs międzynarodowy, do którego zakwalifikowały się 93 filmy z wielu krajów świata. Najwięcej z Europy i USA, a także m.in. z Izraela, Kanady, Chile, Iranu, Brazylii, Meksyku, Australii, Chin i RPA. Są to filmy najnowsze, z 2017 i 2018 r. Wśród nich jest 30 filmów średnio i długometrażowych (powyżej 30 minut). Jury festiwalowe, z zakwalifikowanych prac, wybierze i nagrodzi najlepsze.

„Od sztuk pięknych, po street-art – chcemy zrobić przegląd tego, co się obecnie w sztuce dzieje. Przyszło do nas mnóstwo propozycji z całego świata, ze wszystkich kontynentów. I na tym nam właśnie zależy: aby pokazać naszej publiczności filmy różnorodne gatunkowo i tematycznie. Sztukę – utrwaloną na filmie – której nie zobaczymy nigdzie indziej” – zaznacza Leszek Wejcman, dyrektor artystyczny On Art 2018.

Przegląd filmów o sztuce

Oprócz sekcji konkursowej, festiwal On Art to także przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka lub forma związana jest ze sztuką. Wśród nich między innymi: „Młynarski. Piosenka finałowa”, „Dalida. Skazana na miłość”, „The Doors. Historia Niedopowiedziana”, „Jaśniejsza od Gwiazd”, „Marley” i wiele innych.

Wakacje ze sztuką

Festiwal On Art 2018 odbędzie się w wielu przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Pałacu Królikarnia, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Wrocławskim Muzeum Współczesnym. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wiele wydarzeń artystycznych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie. Fundacja zrealizowała już ponad tysiąc wydarzeń filmowych dla około 100 tysięcy widzów, informacje o wydarzeniach docierają do ponad 3 mln odbiorców.

Festiwal trwa ponad dwa miesiące. Organizatorzy będą na bieżąco, z kilkutygodniowym wyprzedzeniem informować o kolejnych wydarzeniach na Facebooku www.facebook.com/On-Art-Festiwal-Kina-i-Sztuki i na stronie festiwalu: onart.eu.

Polski Instytut Sztuki Filmowej patronuje wydarzeniu.

Informacja prasowa


14.06.2018