"Opera o Polsce" i "Proch" nagrodzone w Jihlavie

29 października zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Wśród nagrodzonych filmów znalazły się dokumenty współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Opera o Polsce” najlepszym filmem w konkursie Between the Seas

Spośród 9 tytułów reprezentujących kino Europy Środkowo-Wschodniej najlepszym okazał się film „Opera o Polsce” autorstwa Piotra Stasika. Film nagrodziło jury w składzie: Illia Gladshtein, Nicole Brenez, Robert Kirchhoff, Thomas A Østbye i Tiffany Pritchard. Ten współfinansowany przez PISF film to jak piszą twórcy „nawiązujący do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego film pokazujący różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa”. Producentem filmu jest firma Kijora i Anna Gawlita. Film był dotychczas prezentowany m.in. na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym i 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Silver Eye Award

Tradycyjnie podczas odbywającego się w Jihlavie East Silver Market zostały wręczone nagrody Silver Eye w trzech kategoriach: film krótki, średniometrażowy i pełnometrażowy. Nagroda Główna w kategorii dokumentu krótkometrażowego trafiła do filmu „Proch” Jakuba Radeja (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – WRiTv UŚ). Jury doceniło film za „oderwane od emocji, koncepcyjne przedstawienie tematu śmierci, piękne zdjęcia i dopracowany montaż”.

Więcej informacji: www.ji-hlava.com i www.polishdocs.pl.

Marta Sikorska

30.10.2017