"Róża" najlepszym filmem

Wojciech Smarzowski. Fot. AKPA
Wojciech Smarzowski. Fot. AKPA

 

19 marca na gali w Teatrze Wielkim w Warszawie przyznano Orły w 14. edycji Polskich Nagród Filmowych. Polska Akademia Filmowa jako najlepszy film nagrodziła „Różę” Wojciecha Smarzowskiego. Film ten otrzymał łacznie 7 statuetek.

Nagrody w poszczególnych kategoriach zdobyli:

 • Najlepszy film: „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego

  Nominowane były także: „Sala Samobójców” w reżyserii Jana Komasy i „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland

 • Najlepsza reżyseria: Wojciech Smarzowski za reżyserię filmu „Róża”

  Nominowani byli także: Agnieszka Holland za reżyserię filmu „W ciemności”, Jan Komasa za reżyserię filmu „Sala Samobójców”

 • Najlepszy scenariusz: Michał Szczerbic za scenariusz filmu „Róża”

  Nominowani byli także: Jan Komasa za scenariusz filmu „Sala Samobójców” , Janusz Margański i Grzegorz Zgliński za scenariusz filmu „Wymyk”, David F. Shamoon za scenariusz filmu „W ciemności”

 • Najlepsze zdjęcia: Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu „W ciemności”

  Nominowali byli także: Lech Majewski i Adam Sikora za zdjęcia do filmu „Młyn i Krzyż” , Piotr Sobociński jr za zdjęcia do filmu „Róża”

 • Najlepsza scenografia: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię do filmu „Młyn i Krzyż”

  Nominowani były także: Andrzej Haliński za scenografię do filmu „1920. Bitwa warszawska” , Erwin Prib, Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię do filmu „W ciemności”

 • Najlepsze kostiumy: Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu „Młyn i Krzyż”

  Nominowane były także: Katarzyna Lewińska i Jagna Janicka za kostiumy do filmu „W ciemności”, Barbara Sikorska-Bouffał za kostiumy do filmu „Daas”

 • Najlepsza muzyka: Michał Lorenc za muzykę do filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

  Nominowani byli także:Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmu „W ciemności”, Lech Majewski i Józef Skrzek za muzykę do filmu „Młyn i Krzyż”

 • Najlepszy dźwięk: Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela za dźwięk do filmu „Róża” 

  Nominowani byli także: Krzysztof Jastrząb za dźwięk do filmu „Mała matura 1947”, Bartosz Putkiewicz za dźwięk do filmu „Sala Samobójców”

 • Najlepszy montaż: Bartosz Pietras za montaż filmu „Sala Samobójców”

  Nominowani byli także: Marcin „Kot” Bastkowski za montaż filmu „1920. Bitwa warszawska”, Jarosław Kamiński za montaż filmu „Ki”, Rafał Listopad za montaż filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” , Anna Wagner za montaż filmu „W imieniu diabła”

 • Najlepsza główna rola kobieca: Agata Kulesza za rolę w filmie „Róża”

  Nominowane były także: Roma Gąsiorowska za rolę w filmie „Ki”, Agnieszka Grochowska za rolę w filmie „W ciemności”

 • Najlepsza główna rola męska: Robert Więckiewicz za rolę w filmie „W ciemności”

  Nominowani byli także: Marcin Dorociński za rolę w filmie „Róża”, Jakub Gierszał za rolę w filmie „Sala Samobójców”

 • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Kinga Preis za rolę w filmie „W ciemności”

  Nominowane były także: Roma Gąsiorowska za rolę w filmie „Sala Samobójców”, Kinga Preis za rolę w filmie „Róża”

 • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Jacek Braciak za rolę w filmie „Róża”

  Nominowani byli także: Adam Ferency za rolę w filmie „1920. Bitwa warszawska”, Wojciech Pszoniak za rolę w filmie „Kret”

 • Odkrycie roku: Jan Komasa za reżyserię filmu „Sala Samobójców”

  Nominowani byli także: Leszek Dawid za reżyserię filmu „Ki”, Adrian Panek za reżyserię filmu „Daas”

 • Najlepszy film europejski: „Jak zostać królem” w reżyserii Toma Hoopera (Wielka Brytania)

  Pozostałe nominacje: „Melancholia” w reżyserii Larsa von Triera (Francja, Dania, Szwecja, Niemcy), „Szpieg” w reżyserii Tomasa Aldfredsona (Wielka Brytania, Francja, Niemcy)

 • Nagrodę Publiczności otrzymał Wojciech Smarzowski za film „Róża”

Najlepszy film, najlepsza reżyseria i nagroda publiczności

– Bardzo dziękuję akademii za tego Orła. Dziękuję aktorom – oni zawodowo zawsze będą dla mnie najważniejsi. Dziękuję producentom, koproducentom. Dziękuję Michałowi, że tę historię wymyślił – mówił Wojciech Smarzowski, dziękując także współpracownikom i odbierając nagrodę za najlepszą reżyserię z rąk Janusza Gajosa. Autor „Róży” odebrał również statuetkę za najlepszy film z rąk Jerzego Skolimowskiego. Na podium towarzyszył mu producent Włodzimierz Niderhaus z WFDiF: – Jestem bardzo wzruszony. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy nam pozwolili ten film zrobić – mówił.

 

 

Nagroda za osiągnięcia życia – Janusz Majewski

– Zrobiłem ponad 80 różnych filmów, krótszych i dłuższych, seriali, teatrów telewizji i uświadomiłem sobie dzięki właśnie tej nagrodzie, że przecież pracowałem z 80 ekipami, średnio w każdej było co najmniej 25 osób – już mamy 2 tysiące ludzi, którzy ze mną pracowali i oni te filmy ze mną zrobili (…) – mówił odbierając statuetkę Janusz Majewski. Reżyser oddał hołd aktorom, którzy zagrali w jego filmach i odczytał nazwiska zmarłych już artystów. – To jest oczywiście bardzo miła nagroda, ale tak między nami mówiąc, wolałbym dzisiaj dostawać nagrodę za debiut – dodawał.

Nowy prezydent Polskiej Akademii Filmowej

Polska Akademia Filmowa wybrała również nowego prezydenta tej organizacji, którym został Dariusz Jabłoński. – Dziękuję wam za wsparcie, zaufanie i przede wszystkim za to, że tak licznie głosujecie – mówiła ustępująca po 4 latach kadencji prezydent PAF Agnieszka Holland. – Mamy coraz więcej filmów, te filmy moim zdaniem są coraz lepsze – dodawała. – Agnieszka wytyczyła wzory i stworzyła taką drogę, którą będę starał się kroczyć – mówił Jabłoński, zaznaczając, iż polska reżyserka jest wśród osób, z którymi pragnie ściśle współpracować pełniąc funkcję prezydenta Polskiej Akademii Filmowej.

 

Wszystkie filmy polskie – nominowane i nagrodzone – były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Marta Sikorska

20.03.2012