Orzeł Jana Karskiego dla "Pokłosia"

12 czerwca 2013 w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Orłów Jana Karskiego. Wśród tegorocznych laureatów Nagrody znaleźli się również twórcy filmu „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Nagroda za odwagę

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 czerwca 2013 w Warszawie. Ekipę „Pokłosia” reprezentowali podczas ceremonii m.in. aktorzy Danuta Szaflarska i Ireneusz Czop oraz producenci Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik. Waldemar Piasecki z Towarzystwa Jana Karskiego powiedział o „Pokłosiu”: – To film mądry i potrzebny, a także – po ludzku dobry, dobry w sensie moralnym.

 

Twórcy filmu otrzymali nagrodę za odwagę mówienia nie antysemityzmowi. W ich imieniu głos zabrał producent „Pokłosia” Dariusz Jabłoński, dziękując m.in. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. – Chciałbym podziękować dyrektor PISF Agnieszce Odorowicz, która walnie przyczyniła się do powstania tego filmu. Bez niej tego filmu by po prostu nie było – mówił Jabłoński.

Pokłosie

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

Stuhr i Czop w rolach głównych

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Władysław Pasikowski. Obraz został wyprodukowany przez Apple Film Production. Zdjęcia do filmu zrealizował Paweł Edelman. Autorem muzyki jest Jan Duszyński. W role głównych bohaterów wcielili się Maciej Stuhr i Ireneusz Czop. Na ekranie partnerują im m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Zbigniew Zamachowski. 

Kolejne wyróżnienie

Film „Pokłosie” został już nagrodzony nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, otrzymał również dwie nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły: za najlepszą rolę męską i za najlepszą scenografię, oraz aktorską nagrodę Jańcia Wodnika na festiwalu Prowincjonalia. W kinach obejrzało go ponad 320 tysięcy widzów.

Orzeł Jana Karskiego

Nagrodę ustanowił Jan Karski w 2000 roku, pół roku przed śmiercią. Chciał, aby trafiała do tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować oraz dla tych, którzy nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą. O wyborze laureatów decyduje Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą osoby uhonorowane wyróżnieniem w poprzednich latach. Laureatami Orała Jana Karskiego są m.in. Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Oriana Fallaci, ks. Józef Tischner i Marek Edelman.

 

W tym roku oprócz twórców filmu „Pokłosie” Nagrodę otrzymali również Lecha Wałęsa i Karol Modzelewski.

 

Źródło informacji: PAP

13.06.2013