Oscar z Krakowa?

27 lutego 2013 Amerykańska Akademia Filmowa po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poszerzyła grono laureatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego uprawnionych do ubiegania się o nominacje oscarowe. W uprzywilejowanej sytuacji znajdzie się aż czterech zwycięzców konkursu krótkometrażowego.

Czterej zwycięzcy z szansą na nominację

Na jesieni ubiegłego roku Akademia rozszerzyła grono uprawnionych do bezpośredniego ubiegania się o oscarowe nominacje laureatów KFF. Do zwycięzcy Złotego Smoka, któremu dotychczas przysługiwał ten przywilej, dołączyli laureaci Srebrnych Smoków w kategoriach krótkometrażowa animacja i fabuła. Teraz do stawki dołącza również laureat Srebrnego Smoka w kategorii krótkometrażowy dokument.

 

Oznacza to, że od tegorocznej, 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego wszyscy czterej zwycięzcy międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych automatycznie znajdą się na liście filmów z szansą na nominację do prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii. Zwycięski film w kategorii krótkometrażowy dokument musi dodatkowo spełnić warunki Akademii co do sposobu i czasu dystrybucji na terenie Stanów Zjednoczonych w trakcie oscarowej kampanii.

Drzwi do sukcesu

Wiadomość o poszerzeniu oscarowej listy nagród, których laureaci mogą ubiegać się o nominację dostaliśmy dosłownie w przeddzień tegorocznej gali – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor Biura Programowego Festiwalu. – Cieszy nas przede wszystkim fakt, że Krakowski Festiwal Filmowy może coraz szerzej otwierać twórcom drzwi do sukcesu.

 

To realna szansa także dla polskich filmowców. Kto wie, może w przyszłym roku o tej porze będziemy hucznie świętować Oscara dla polskich twórców? – dodaje dyrektor Festiwalu Krzysztof Gierat.

Specyfika krakowskiego festiwalu

Uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najstarszego polskiego festiwalu filmowego jest bezpośrednim skutkiem wizyty szefowej Biura Oscarowego, Torene Svitil na 52. edycji imprezy, podczas której uczestniczyła w pracach jury i miała okazję zapoznać się ze specyfiką krakowskiego wydarzenia.

 

Najbliższa edycja festiwalu odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Z początkiem kwietnia oczekiwane są wyniki selekcji do wszystkich czterech festiwalowych konkursów oraz licznych sekcji pozakonkursowych.

 

Więcej o festiwalu na stronie www.kff.com.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

27.02.2013