"Ostatnia akcja" - ostatni klaps

Padł ostatni klaps na planie komedii sensacyjnej o weteranach Powstania Warszawskiego w reżyserii Michała Rogalskiego.

 

Czy można opowiedzieć o bohaterach Powstania z przymrużeniem oka? Scenarzyści „Ostatniej akcji” – Michał Rogalski, zwycięzca polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2008 za tekst „Letnie przesilenie”, i Krzysztof Rak – postanowili udowodnić, że tak.

 

Bohaterami ich komedii sensacyjnej, nawiązującej klimatem do serii „Ocean’s Eleven” i rodzimego „Vabanku”, są weterani powstania, którzy po latach odpowiadają na wezwanie dawnego dowódcy i ponownie formują oddział, żeby stanąć do walki z gangsterami terroryzującymi Warszawę.

Na planie „Ostatniej akcji” udało się zgromadzić prawdziwą plejadę gwiazd starszego pokolenia. Lidera grupy „Małolata” gra Jan Machulski („Vabank”). Członkowie jego dawnego oddziału to: Lech Ordon „Czujny”, Marian Kociniak „Kotek”, Alina Janowska „Goga” i Barbara Krafftówna „Dowgird”. Mecenasa Szaro – filmowy czarny charakter – zagrał Piotr Fronczewski.

 

W filmie pojawiają się też Wojciech Siemion, Małgorzata Potocka i Artur Dziurman. Wspomagają ich aktorzy młodszego pokolenia – Antoni Pawlicki („Z odzysku”) i Karolina Gorczyca („Korowód”). W roli wnuka „Małolata” zadebiutuje na dużym ekranie Szymon Mysłowski.

Zdjęcia do „Ostatniej akcji” realizowano w Warszawie. Producentem jest Juliusz Machulski i Studio Filmowe Zebra. Koproducenci to Telewizja Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Non Stop Film. Dystrybucją zajmie się Fundacja Promocji Kina Film Polski.

Projekt został dofinansowany przez PISF.

01.08.2008