„Ostatnia Rodzina” i „Więzi” nagrodzone w Wilnie

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Pavasaris” oba polskie filmy wygrały swoje sekcje konkursowe. „Ostatnią Rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego uznano za najlepszy film sekcji New Europe – New Names, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Oba tytuły współfinansował PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal „Kino pavasaris” odbywał się od 23 marca do 6 kwietnia w 5 największych miastach Litwy – Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. W tym roku organizatorzy wydarzenia, przy wsparciu Instytutu Polskiego, pokazali litewskim widzom cały przekrój współczesnego polskiego kina.

„Ostatnia Rodzina” wygrywa sekcję New Europe – New Names

W programie konkursowej sekcji New Europe – New Names znajdują się debiuty lub drugie filmy reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej. Selekcjonerzy wybierają tytuły w oparciu o dwa kryteria: oryginalne podejście do filmowych środków wyrazu, a także dążenie do samoświadomości. W tym roku do sekcji zakwalifikowało się 11 filmów, w tym, oprócz debiutu Jana P. Matuszyńskiego, m.in. „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, a także koprodukcja litewsko-polska „Święty” w reżyserii Andriusa Blazevicusa. Grający w „Świętym” Marius Repšys otrzymał w Wilnie nagrodę dla Najlepszego Aktora.

„Ostatnia Rodzina” jest historią rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Nagroda w Wilnie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla „Ostatniej Rodziny”. Wcześniej twórcy odbierali nagrody m.in. na 69. MFF w Locarno, 52. MFF w Chicago, MFF Molodist w Kijowie czy 26. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus.

„Więzi” najlepszym filmem krótkometrażowym

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych organizatorzy Festiwalu „Kino pavasaris” selekcjonują produkcje z Europy Środkowej i Wschodniej.  W tym roku w programie znalazły się 32 tytuły, w tym oprócz „Więzi” Zofii Kowalewskiej, m.in. „Nauka” Emi Buchwald oraz „16.03” Natalii Siwickiej.

Jury za najlepszy film uznało debiut Zofii Kowalewskiej „Więzi”. Pracę nad dokumentem reżyserka rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

Nagroda w Wilnie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Zofii Kowalewskiej. Wcześniej reżyserka odbierała nagrody m.in. na MFF Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, 9. festiwalu DOK Leipzig czy na MFF Dokumentalnych ZagrebDox. Film znalazł się także na oscarowej shortliście.

Więcej informacji na temat Festiwalu „Kino pavasaris” znajduje się na stronie: kinopavasaris.lt.

„Więzi” do zobaczenia w O!Dokument na VoD.pl

Film „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej można obejrzeć legalnie i za darmo w ramach projektu O!Dokument na VoD.pl: vod.pl/odokument-na-vodpl/wiezi-online/3v4rlpg.

07.04.2017