„Ostatnia Rodzina” i „Wołyń” (ex aequo) ze „Złotymi Taśmami” SFP

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

Tegoroczni laureaci „Złotych Taśm”

Laureatami „Złotych Taśm” w kategorii film polski zostały ex aequo: „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego i „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. W kategorii zagranicznej triumfował „Paterson” Jima Jarmuscha. Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego i „Komunia” Anny Zameckiej, a w kategorii film zagraniczny: „Syn Szawła” László Nemesa i „Anomalisa” Charlie Kaufmana i Duke’a Johnsona.

Historia nagród

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego – krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Laureaci nagród w poprzednich latach

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in.: Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego. 

W ubiegłym roku laureatem „Złotej Taśmy” została Małgorzata Szumowska za film „Body/Ciało”. W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymał Roy Andersson za film „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Przyznane zostały także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Intruz” Magnusa von Horna i „Joanna” Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny: „Birdman” Alejandro González Iñárritu i „Młodość” Paolo Sorrentino.

Informacja prasowa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

09.01.2017