„Ostatnia Rodzina”. Rozmowa z twórcami filmu

O filmie „Ostatnia Rodzina” rozmawiamy z jego twórcami: reżyserem Janem P. Matuszyńskim, producentem Leszkiem Bodzakiem (Aurum Film) i aktorami Andrzejem Sewerynem (Zdzisław Beksiński) oraz Aleksandrą Konieczną (Zofia Beksińska).

Debiut ze wsparciem PISF

Współfinansowany przez PISF debiut Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia Rodzina” opowiada historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera w Locarno

Światowa premiera filmu odbędzie się w ramach Konkursu Głównego 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

Polska premiera kinowa zapowiadana jest przez dystrybutora Kino Świat na 30 września.

„Ostatnia Rodzina”. Rozmowa z twórcami filmu. Transkrypcja (plik .rtf)

03.08.2016