„Ostatnia Rodzina” w Nowym Jorku

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego zostanie pokazana na 46. festiwalu New Directors/New Films w Nowym Jorku.

Promocja polskiego filmu w Nowym Jorku

Na festiwalu New Directors/New Films w Nowym Jorku prezentowane są filmy młodych obiecujących reżyserów. Swoje pierwsze filmy pokazywali tu m.in.: Pedro Almódovar, Chantal Akerman, Hou Hsiao-hsien, Christopher Nolan, Laura Poitras, Spike Lee i Kelly Reichardt. W tym roku wśród kilkunastu obrazów z całego świata zakwalifikowanych do programu znalazła się „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. Reżyser filmu będzie obecny na festiwalu i weźmie udział w sesji pytań i odpowiedzi.

„Ostatnia Rodzina”

„Ostatnia Rodzina” to pełnometrażowy debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Twórcy

Film wyreżyserował Jan P. Matuszyński. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach wystąpili: Andrzej Seweryn (Zdzisław Beksiński), Dawid Ogrodnik (Tomasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

New Directors/New Films

Na nowojorskim festiwalu w ostatnich latach pokazywane były m.in. filmy: „Demon” Marcina Wrony i „Wyspa” Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor.

Promocja filmu „Ostatnia Rodzina” na festiwalu New Directors/New Films w Nowym Jorku jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal New Directors/New Films odbędzie się w dniach 15-26 marca 2017 roku w Nowym Jorku.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.filmlinc.org/festivals/new-directors-new-films-2017/##films

13.03.2017