„Ostatnia Rodzina” wygrywa 10. Netia Off Camera

Debiut Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia Rodzina” otrzymał Grand Prix festiwalu – Krakowską Nagrodę Filmową. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 10. Netia Off Camera triumfował film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Oba tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Krakowska Nagroda Filmowa dla „Ostatniej Rodziny”

Czek na 100 000 dolarów oraz Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o wartości 1 000 000 złotych na produkcję kolejnego filmu otrzymał Jan P. Matuszyński za swój debiut fabularny „Ostatnią Rodzinę”. W skład Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” weszli: Agnieszka Holland (przewodnicząca), Emma Tillinger Koskoff oraz Dante Feretti.

„Ostatnia Rodzina” otrzymała także Nagrodę Publiczności. 

W Konkursie Głównym Jury postanowiło przyznać również wyróżnienie specjalne operatorowi filmu „Dayveon” Dustinowi Lane’owi.

Podsumowując filmy z Konkursu Głównego Agnieszka Holland mówiła: „Kiedy oglądałam filmy moich młodszych kolegów w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu, miałam wrażenie, że oni wsłuchują się w to, co teraz i że chcą przenieść swoje odczucia i przeczucia do przyszłości. Te filmy może nie wszystkie są doskonałe, ale prawie wszystkie są filmami bardzo o czymś. I kiedy zastanawiałam się, co je łączy to pomyślałam, że łączy je – ich bohaterów i prawdopodobnie ich twórców – potrzeba wolności, lęk przed determinizmem i fatum i pytania na temat tożsamości. Kim jesteśmy, co jest sensem naszego bycia na tej ziemi, jak osiągnąć wolność i jak nie stracić siebie”.

„Wołyń” najlepszym filmem w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych w składzie: Victoria Thomas, Joanna Johnston i Walter Fasano przyznało główną nagrodę (300 000 złotych) filmowi „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. „Za to, że obraz ten łączy złożoną opowieść, znakomite aktorstwo, reżyserię i produkcję z historycznym tematem dając nam film o całkowicie aktualnym wydźwięku” – uzasadniała decyzję Jury Victoria Thomas.

W tym roku w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych pojawiła się nowa nagroda – MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 złotych otrzymał Max Jastrzębski  za rolę w filmie „Wspomnienie lata”.

Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła Laureatów Nagród dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora. Zostali nimi Magdalena Berus i Arkadiusz Jakubik. Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 10 000 złotych. 

Nagroda za debiut producencki

Podczas Gali po raz czwarty została przyznana ufundowana przez Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej Nagroda za Najlepszy Debiut Producencki – jedyna w Polsce nagroda filmowa przeznaczona dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy. W jury zasiedli: Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca; KOI Studio), Magdalena Sroka (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera), Marcin Piasecki (Kino Świat), Martyna Szmytkowska (Raindance Film Festival) oraz Wojciech Leszczyński (WJTeam).

„Jury chciało nagrodzić nieprzeciętną odwagę producentów, którzy biorąc na siebie ogromne ryzyko, zarówno artystyczne, jak i finansowe udowodnili, że na polskim rynku sprawnie wyprodukowany film może odnieść ogromny sukces komercyjny” – mówiła Agnieszka Dziedzic wręczając główną nagrodę Radosławowi Drabikowi i Michałowi Chacińskiemu za produkcję filmu „Planeta Singli”. Druga nagroda trafiła do Marty Golby i Michała Marczaka za „Wszystkie nieprzespane noce”, a trzecia do Zuzanny Król i Anny Zameckiej za produkcję „Komunii”. Przyznane zostało także wyróżnienie specjalne dla filmu „Za niebieskimi drzwiami”, którego producentem jest Wojciech Stuchlik.

Nagroda FIPRESCI

Już po raz siódmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. W skład Jury weszli Anita Skwara, Pierre Ives Roger oraz Ladislav Volko. Za najciekawszy tytuł konkursu „Wytyczanie Drogi” uznano „Pop Aye” Kirsten Tan.

Nagroda Jury Młodych 

Jury Młodych – laureaci konkursu „Skrytykuj!” w składzie Maria Kamińska, Piotr Le Dang i Wiktoria Lenart przyznali swoją nagrodę filmowi „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego. 

„Twórcom zwycięskiego filmu udało się sportretować intymny obraz czynności, myśli i uczuć składających się na człowieczeństwo. Wybraliśmy ten film, który zaoferował nam rzadko spotykaną wolność interpretacji oraz poruszył ważny temat nie uciekając się do stosowania emocjonalnego szantażu” – uzasadniało swoją decyzję Jury Młodych.

Agnieszka Holland laureatką Nagrody „Pod prąd”

Na festiwalu wręczono także Nagrodę „Pod prąd”, której laureatką została Agnieszka Holland. „Moim celem jest mówienie o sprawach, które wydają mi się ważne – dla mnie samej, dla moich bliskich, dla mojego kraju, dla mojej Europy i mojego świata. Czasami te rzeczy są zupełnie malutkie, a czasami są bardzo duże. Te tematy przychodzą do mnie i wsłuchuję się w nie, żeby się zorientować, czy wy również chcecie o nich słyszeć i czy za rok czy za dwa, jak film się ukaże, to będzie jeszcze ciągle gorące i aktualne” – mówiła reżyserka odbierając Nagrodę.

Festiwal Netia Off Camera odbywał się w tym roku w dniach 28 kwietnia – 7 maja w Krakowie. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

06.05.2017