"Ostatnia Rodzina" wygrywa festiwal w Kijowie

Współfinansowany przez PISF debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia Rodzina” zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu na MFF Molodist w Kijowie.

„Ostatnia Rodzina” najlepszym filmem w Kijowie

Andrzej Seweryn odbiera nagrodę dla Najlepszego Filmu. Fot. Molodist IFF

Polska produkcja „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego wygrała 46. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Molodist w Kijowie. Film otrzymał Grand Prix dla Najlepszego Filmu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 dolarów. Nagrodę w imieniu twórców odebrał odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego, Andrzej Seweryn.

Pełna lista nagrodzony znajduje się na stronie festiwalu: molodist.kiev.ua.

Historia rodziny Beksińskich

„Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego to film opowiadający historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego ze wsparciem PISF

Film „Ostatnia Rodzina” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Jana P. Matuszyńskiego. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach wystąpili: Andrzej Seweryn (Zdzisław Beksiński), Dawid Ogrodnik (Tomasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera, nagroda i świetne recenzje w Locarno

Film miał światową premierę podczas 69. MFF w Locarno, gdzie brał udział w Konkursie Głównym. Andrzej Seweryn za rolę Zdzisława Beksińskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Obraz został bardzo dobrze przyjęty przez zagraniczne media.

„»Ostatnia Rodzina« to niezwykły film, chwilami budzące niepokój studium wojeryzmu oraz próba odtworzenia życia trzech współzależnych od siebie członków rodziny Beksińskich. Film jest bardzo prawdopodobnym kandydatem do wielu nagród festiwalowych” – pisze recenzent Variety.

„Mistrzowska rola Aleksandry Koniecznej” – zauważa Dan Fainaru ze Screen Daily.

„»Ostatnia Rodzina« jest filmem znakomicie wyreżyserowanym i świetnie zagranym przez aktorów, którzy oddali swoim bohaterom szacunek na ekranie” – pisze na swoim blogu sennhausersfilmblog.ch Michael Sennhauser.

Polskie i zagraniczne nagrody 

Polska premiera filmu „Ostatnia Rodzina” odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz Jana P. Matuszyńskiego był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Film wygrał 41. edycję festiwalu. Otrzymał: Złote Lwy dla Najlepszego filmu, Nagrody za główną rolę męską (Andrzej Seweryn) i kobiecą (Aleksandra Konieczna) oraz Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy, Złotego Kangura, Kryształową Gwiazdę Elle za Najlepszy Debiut, Nagrodę portalu Onet za odkrycie roku. Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Film otrzymali nagrodę PISF dla producenta najlepszego filmu prezentowanego w ramach Pokazów Warszawskich. Film otrzymał również Złotego Anioła dla Najlepszego Polskiego Filmu na 14. MFF Tofifest. Twórcy filmu – Kacper Fertacz (autor zdjęć) oraz Jagna Janicka (autorka scenografii) zostali docenieni na 52. MFF w Chicago

Premiera kinowa 30 września 2016

Film „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego wszedł na ekrany polskich kin 30 września 2016. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Paulina Bez

02.11.2016