Otwarcie 37. Gdynia Film Festival

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Fot Marcin Kułakowski, PISF

 

Rozpoczął się 37. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Imprezę uroczyście otworzyli dyrektor artystyczny Michał Chaciński, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Podczas otwarcia festiwalu pokazano współfinansowany przez PISF i wyprodukowany przez Studio „Kadr” film „Jesteś bogiem” Leszka Dawida.

Najnowsze filmy w Gdyni

– Festiwal się zmienia (…). Dokładamy wszelkich starań by każda godzina państwa czasu była przez nas przynajmniej częściowo zaplanowana jak najlepiej. W Konkursie Głównym, w Panoramie, w innych przeglądach ponad 20 polskich filmów i koprodukcji z ostatnich kilku miesięcy. To jest ponad połowa filmów zgłoszonych na festiwal. Zgodzicie się państwo, że to jest niezła statystyka (..) – mówił Michał Chaciński otwierając festiwal w Gdyni.

Polskie filmy najchetniej oglądane

– Polskie kino statystyki ma ostatnio znakomite. W ubiegłym roku prawie 12 milionów widzów na polskich filmach – to jest 30 procent rynku kinowego, naprawdę ewenement. Bardzo chciałbym myśleć, że festiwal w Gdyni także dokłada się do tego pozytywnego i coraz bardziej zauważalnego frekwencyjnie poprawy wizerunku polskiego kina (….). Prezentujemy także mnóstwo retrospektyw, filmy klasyczne, odrestaurowane cyfrowo, warsztaty, spotkania, analizy scen – wszystko to, co jest potrzebne byśmy mogli bez ironii powiedzieć że ten  tydzień spędzony w Gdyni to jest święto polskiego kina – mówił podczas otwarcia dyrektor artystyczny.

Niezwykła atmosfera festiwalu w Gdyni

Widzów w Teatrze Muzycznym przywitał również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Tradycyjnie przed nami festiwalowe prezentacje, wystawy, warsztaty, ale myślę, że to co najważniejsze, taka niezwykła atmosfera, która co roku, dzięki państwu gości w naszym mieście. Organizatorzy zadbali, by program artystyczny tego festiwalu był wypełniony wydarzeniami o niezwykłej randze. Naszym zadaniem było także sprawić, by ten festiwal był wielkim świętem polskiego kina. Spotkania twórców filmowych, aktorów z publicznością – to mam nadzieję wielkie zadanie, wielkie wyzwanie, które stoi także i w tym roku przed nami. Bardzo się cieszę, że tak licznie zjechali do Gdyni goście. Bardzo się cieszę, że jest z nami pani Agnieszka Odorowicz – podkreślił prezydent Gdyni.

Kino oryginalne, mówiące o ważnych sprawach

– Witam serdecznie na naszym festiwalu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Mamy nadzieję, że zapamiętają państwo te filmy. One są bardzo, bardzo od siebie różne. Są oryginalne, mówią o ważnych sprawach (…). Są emocjonalne, a niektóre są bardzo wyrafinowane. Mam nadzieję, że będziecie państwo dobrze wspominać tegoroczny Gdynia Film Festival – od tego roku zmieniamy także nazwę festiwalu (…). Bardzo dziękuję, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie – mówiła dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz. 37. FPFF w Gdyni jest wspołfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tegoroczne jury Konkursu Głównego i Konkursu Młodego Kina

Dyrektor artystyczny festiwalu przedstawił także tegoroczne jury najważniejszych konkursów Gdyni.

W skład jury Konkursu Głównego wchodzą: reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska, selekcjonerka odpowiedzialna za filmy spoza USA na festiwalu w Sundance i producentka Caroline Libresco, autor zdjęć i reżyser Adam Sikora, montażysta m.in. filmów Lukasa Moodysona Michał Leszczyłowski, brytyjski aktor Stephen Rea, scenograf Waldemar Kalinowski, pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz aktorka Ewa Wiśniewska. Michał Chaciński przedstawił również jurorów Konkursu Młodego Kina. Filmy szkolne i krótkie metraże (w Gdyni pokazanych zostanie 29 tytułów) oceniać będą: reżyserzy Marcin Wrona i Magnus von Horn, filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz reżyserka Agnieszka Wójtowicz-Vosloo.

Premierowy pokaz „Jesteś Bogiem”

Przed pokazem filmu „Jesteś Bogiem” reżyser Leszek Dawid oraz producent Jerzy Kapuściński przedstawili historię powstawania filmu o grupie Paktofonika. Obaj zaprosili na scenę współtwórców obrazu. Wśród gości znaleźli się m.in. obecny dyrektor Studia „Kadr” Łukasz Barczyk, producent wykonawczy Wojciech Kabarowski, scenarzysta Maciej Pisuk, operator Radosław Ładczuk, bohaterowie filmu Wojciech Alszer („Fokus”) i Sebastian Salbert („Rahim”) oraz odtwórcy głównych ról: Marcin Kowalczyk (jako „Magik”) oraz Dawid Ogrodnik (jako „Rahim”).

Podziękowania od twórców Paktofoniki

– Parę lat walki o to, żeby scenariusz w ogóle powstał, o to aby gdzieś się ukazał, o to, żeby ktoś go przytulił. Nastepnie „Kadr”, który spowodował że dzisiaj w roku 2012 ten film o Paktofonice powstał. Cieszy mnie to podwójnie, dlatego że Maciek włożył w to kupę serca i uważam, że zrobił kawał dobrej roboty, którą właśnie za chwilę będziemy mogli zobaczyć. Drugi temat, chyba najważniejszy, że nasz kolega, nieżyjący od kilkunastu lat zostanie upamiętniony na wieki, za co dziękuję serdecznie – powiedział przed projekcją  Sebastian Salbert („Rahim”). Film „Jesteś Bogiem”, który znalazł się w Konkursie Głównym 37. Gdynia Film Festival na polskie ekrany trafi 9 listopada.

 

Marta Sikorska

07.05.2012