Otwarcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Rozpoczął się jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, dyrektor PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz laureaci poprzednich edycji festiwalu.

Podwójny jubileusz

– To niezwykły przywilej gościć Państwa z okazji 40-lecia Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ten rok to nie tylko rok jubileuszowy dla festiwalu. W tym roku pragniemy także świętować 10 lat istnienia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ostatnie 10 lat to czas bardzo szczególny dla polskiego kina. To czas, kiedy polskie filmy uzyskały uznanie jurorów festiwali w Polsce i na świecie. To czas, kiedy do polskich kin trafiły miliony polskich widzów, którzy chcą oglądać polskie filmy. Jest to wielki sukces i wielka zasługa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W imieniu wspaniałej polskiej publiczności dziękuję pani Agnieszce Odorowicz za to wszystko, co uczyniła dla polskiego kina – mówił prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Diamentowe Lwy – Plebiscyt 40-lecia Festiwalu Filmowego w Gdyni

Uroczystość otwarcia festiwalu uświetniło rozdanie nagród Diamentowych Lwów – specjalnych wyróżnień przyznanych w wyniku głosowania publiczności. Plebiscyt zorganizowano w celu uczczenia 40-lecia Festiwalu Filmowego w Gdyni. Swoje głosy fani polskiego kina mogli oddawać od czerwca do września w czterech kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Najlepsza Muzyka.

Zwycięzcy Diamentowych Lwów:

  • Najlepszy Film – „Noce i dnie”, reż. Jerzy Antczak,
  • Najlepsza Aktorka – Jadwiga Barańska za film „Noce i dnie”,
  • Najlepszy Aktor – Janusz Gajos za filmy „Milioner”, „Przesłuchanie” i „Ucieczka z kina Wolność”,
  • Najlepsza Muzyka – Wojciech Kilar „Ziemia obiecana”.

„Nie ma większego szczęścia niż nagroda publiczności”

– Tę nagrodę dedykuję wszystkim, którzy mi pomagali podczas pracy nad tym filmem. Prawie o tej samej porze – 15 września 1972 roku – zaczynałem zdjęcia do „Nocy i dni”. Chcę podziękować tym, którzy głosowali na mój film, naprawdę się tego nie spodziewałem. Całe życie robiłem filmy tylko dla widzów i chcę powiedzieć, że kino polskie odradza się, wkracza w swoją najpiękniejszą fazę, obserwujemy fenomenalną zmianę warty. To jest piękne i chcę powiedzieć moim widzom: będziecie mieli lepszych reżyserów, lepsze filmy, ale nikt nie będzie was kochał tak jak ja – mówił Jerzy Antczak, odbierając Diamentowe Lwy.

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015.

14.09.2015