„Over the Limit” i „Users” nagrodzone na 17. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 29 maja – 1 czerwca 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się 17. edycja Gdańsk DocFilm Festival. W trakcie czterech dni festiwalowych zmagań widzowie mogli obejrzeć 16 filmów dokumentalnych z całego świata, m.in. z Brazylii, Holandii, Niemiec, Białorusi, Danii, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Afganistanu, Japonii i Polski, pokazanych w Międzynarodowym Konkursie Głównym oraz 15 obrazów fabularnych rywalizujących w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych.

Podczas festiwalu odbyły się retrospektywy przewodniczących jury obu konkursów: Andrzeja Fidyka i Janusza Zaorskiego, którym towarzyszyły spotkania z twórcami. Widzowie mogli także spotkać się i porozmawiać z reżyserami filmów konkursowych. Odbyły się również telekonferencje z twórcami pochodzącymi z innych kontynentów (m.in. z reżyserką z Brazylii).

W jury Konkursu Głównego zasiedli: jako przewodniczący Andrzej Fidyk, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, twórca popularnych programów telewizyjnych: „Czas na dokument”, „Miej oczy szeroko otwarte” i „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”, a także Monika Pawluczuk, reżyserka mająca w dorobku filmy nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych, takie jak: „Kiedy będę ptakiem” i „Koniec świata”. W składzie jurorskim znalazł się również Tom McSorley, krytyk filmowy, wykładowca akademicki i dyrektor Kanadyjskiego Instytutu Filmowego.

Obrazy uczestniczące w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych oceniali: Janusz Zaorski (przewodniczący), twórca takich filmów, jak: „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie” czy „Piłkarski poker”. Towarzyszyli mu: aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz autor zdjęć, reżyser i producent filmowy Petro Aleksowski.

Nagroda główna dla „Over The Limit” i „Users”

W sobotni wieczór 1 czerwca 2019 roku w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala zakończenia Gdańsk DocFilm Festival. Nagrodę główną, statuetkę „Bramy Wolności” i 20 tysięcy złotych, ufundowaną przez prezydent miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych otrzymała Marta Prus za film „Over the Limit”. Wyróżnienia w Konkursie Głównym przypadły filmom: „Kabul, miasto na wietrze” (reż. Aboozar Amini), „Czarnobóg” (reż. Grzegorz Paprzycki) i „Drømmeland” (reż. Joost van der Wiel).

Jurorzy przyznali także nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:

  • w kategorii Najlepszy Film: „Over The Limit” w reż. Marty Prus
  • w kategorii Najlepsza Reżyseria: Marta Prus za film pt. „Over the Limit”
  • w kategorii Najlepsze Zdjęcia: Adam Suzin za film pt. „Over the Limit” (reż. Marta Prus),
  • w kategorii Najlepszy Montaż: Maciej Pawliński za film pt. „Over the Limit” (reż. Marta Prus).

Jury Konkursu Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę Główną, statuetkę „Gdańskie Dźwigi” i 5 tysięcy złotych, ufundowaną przez Fundację Gdańską, za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymał Jakub Piątek za film „Users”.

Wyróżnienia w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych otrzymały obrazy: „Ukołysz mnie” (reż. David Tejer), „Odbicie” (reż. Emilia Zielonka) i „Ostatni klient” (reż. Anna Urbańczyk).

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych otrzymali:

  • w kategorii Najlepsza Reżyseria: David Tejer za film pt. „Ukołysz Mnie”,
  • w kategorii Najlepszy Scenariusz: David Tejer za film pt. „Ukołysz Mnie” (reż. David Tejer),
  • w kategorii Najlepsze Zdjęcia: Bartosz Świniarski za film pt. „Odbicie” (reż. Emilia Zielonka),
  • w kategorii Najlepszy Montaż: Urszula Klimek-Piątek za film pt. „Users” (reż. Jakub Piątek),
  • w kategorii Najlepsza Aktorka: Wiktoria Gorodeckaja za film pt. „Ostatni Klient” (reż. Anna Urbańczyk),
  • w kategorii Najlepszy Aktor: Dobromir Dymecki za film pt. „Users” (reż. Jakub Piątek).

Nagrody Publiczności trafiły w ręce: Rafała Łysaka za film „Miłość bezwarunkowa” (w Konkursie Głównym) oraz Emilii Zielonki, reżyserki obrazu „Odbicie” (w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych).

Galę zakończył pokaz zwycięskich filmów – „Users” i „Over the Limit”.

Informacja prasowa


07.06.2019