„Over the Limit” na 58. KFF

Polska premiera współfinasowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokumentu „Over the Limit” odbędzie się podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Polska premiera na 58. KFF

Polska premiera dokumentu „Over the Limit”, dzięki któremu Marta Prus znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, odbędzie się na festiwalu w Krakowie. Pełnometrażowy dokument został bardzo dobrze przyjęty podczas 30. festiwalu IDFA w Amsterdamie i odnosi coraz więcej sukcesów na całym świecie. Już na etapie realizacji film wzbudzał duże zainteresowanie. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym zostanie zaprezentowany w dwóch konkursach polskim i międzynarodowym dokumentalnym.

„Over the Limit”

„Over the Limit” to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.

Reżyserką filmu jest Marta Prus. Producentami są Maciej Kubicki i Anna Kępińska z warszawskiej firmy Telemark. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Trudna praca nad filmem

„Okazało się, że wjazd na teren szkoleniowy w Nowogorsku był prawie niemożliwy – to teren strzeżony, otoczony drutem kolczastym. Jakimś cudem udało nam się przebrnąć przez formalności i weszliśmy do środka. Wszystko wyglądało jak centrum dowodzenia, a nie ośrodek sportowy. Przekonanie zarówno trenerki, jak i gimnastyczki też było wyzwaniem. Na początku nie było nic poza moją wiarą i marzeniem. Wszyscy mówili, że porywam się na niemożliwe. Ale to, że było trudno, właśnie mnie mobilizowało“ – wspomina okres dokumentacji reżyserka (więcej o procesie powstania filmu: www.polishdocs.pl/pl/czytelnia/3762/).

Marta Prus

Marta Prus – W dzieciństwie była członkiem grupy gimnastycznej klubu sportowego IKS AWF w Warszawie, a następnie tancerką w studio Hanny Kosiewicz. Studiowała na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, ukończyła także kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Jej film dokumentalny „Mów do mnie” (2015) oraz fabuła „Ciepło-zimno” (2016) były prezentowane w konkursach Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ubiegłych latach.

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2018 roku.

Informacja prasowa

 


20.02.2018