Pakiet edukacyjny stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty przygotowało specjalny pakiet DVD, który pomoże nauczycielom wprowadzić młodych odbiorców w złożony świat filmu i audiowizualności.

 

Współczesną kulturę wyróżnia mnogość form przekazu. Słowo drukowane i mówione coraz częściej odgrywa drugoplanową rolę, ustępując miejsca bardziej atrakcyjnemu i łatwiejszemu w odbiorze obrazowi. Media są dziś dla odbiorców nie tylko podstawowym źródłem wiedzy o świecie i życiu, lecz także kształtują ich gusta, poglądy i emocje. – Właśnie dlatego niezwykle ważną rolę pełni przygotowanie młodych ludzi do funkcjonowania w takiej kulturze. Edukacja audiowizualna powinna obejmować nie tylko systematyczny kontakt z różnymi formami przekazów, lecz także podstawową wiedzę o filmie – mówi Karolina Śmigiel z działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Dlaczego? – Tylko w ten sposób można przygotować uczniów do asertywnego i świadomego odbioru bombardujących nas zewsząd komunikatów i obrazów. Stworzony przez nas pakiet DVD jest narzędziem, które owe przygotowania uczyni jednocześnie łatwiejszymi dla pedagogów i bardziej atrakcyjnymi dla młodych odbiorców – dodaje Śmigiel.

Przygotowane wydawnictwo „Czy wierzysz w to co widzisz?” to zestaw scenariuszy zajęć i dwustronna płyta dvd, na której zamieszczone zostały fragmenty filmów i prezentacje multimedialne. Pakiet podzielony jest na osiem bloków tematycznych, każdy z nich stanowi odrębną całość. Wśród przygotowanych zagadnień są m.in. relacje między subiektywnością a obiektywnością w dokumencie, scenariusz a jego pierwowzór literacki i film jako źródło historyczne. – Każdy opracowany przez nas temat to szczegółowy scenariusz lekcji z propozycją metod i form pracy, konkretne materiały dydaktyczne gotowe do powielenia oraz prezentacja multimedialna i fragmenty filmów – wyjaśnia Karolina Śmigiel.

 

Zebrane materiały mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas lekcji języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, historii oraz spotkań szkolnych kół filmowych. Wśród wybranych filmów, które zostały umieszczone na płycie znaleźć można m.in. „Misia” Stanisława Barei, „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego, „Triumf woli” Leni Riefenstahl czy „Miasto boga” Fernando Meirellesa.

 

Jak zamówić pakiet? – Pakiety mogą zamawiać nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i bibliotekarze z całej Polski, którzy chcą wzbogacić multimedialne zasoby, prowadzonych przez siebie placówek. Mamy przygotowanych 5 tysięcy pakietów. O tym, gdzie trafią, decyduje kolejność zgłoszeń – wyjaśnia Karolina Śmigiel, koordynująca przyjmowanie zamówień.

 

Zgłoszenie należy przesłać do Stowarzyszenia Nowe Horyzonty za pomocą internetowego formularza umieszczonego na stronie www.nhef.pl w zakładce: pakiet dvd. Ilość pakietów jest ograniczona. Materiały udostępniane są bezpłatnie, odbiorcy muszą pokryć jedynie koszt przesyłki.

 

Informacja prasowa

08.02.2011