Palic, Pärnu, Sarajewo, Locarno

Na kilku zbliżających się międzynarodowych festiwalach filmowych pojawią się polskie produkcje. Podczas serbskiego 17. Palic Film Festival (17-23 lipca) w Konkursie Głównym, obok 13 innych europejskich tytułów zostanie pokazany „Rewers” Borysa Lankosza. Na tym festiwalu, w sekcji Parallels and Encounters pojawią się również dwa inne polskie filmy – „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha oraz „Świnki” Roberta Glińskiego.

 

W podobnym terminie odbędzie się 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych w Pärnu. Do Nagrody Głównej tego festiwalu zostały nominowane 3 tytuły, a wśród nich znalazła się „Chemia” Pawła Łozińskiego. Wśród 7 filmów nominowanych do Nagrody Publiczności organizatorzy umieścili produkcję „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”, autorstwa Macieja Cuske, Piotra Stasika, Thierry’ego Paladino i Marcina Sautera. W kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy nominację otrzymał Piotr Złotorowicz za film „Smolarze”. W programie 24. Międzynarodowego Festiwalu w Pärnu znalazły się również inne polskie produkcje: „Otchłań” Wojciecha Kasperskiego, „Bocznica” Anny Kazejak, „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka, „Szczęściarze” Tomasza Wolskiego i „Spacer z przewodnikiem” Macieja Cendrowskiego. Festiwal w  Pärnu odbywa się w dniach 11 – 25 lipca.

 

Na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sarajewie (23 – 31 lipca) zaprezentowany natomiast zostanie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej krótki metraż „Hanoi-Warszawa” autorstwa Katarzyny Klimkiewicz.

 

Dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcja belgijsko-polska „Beyond the Steppes”, który wyreżyserowała Vanja d’Alcantara wystartuje w konkursie międzynarodowym zbliżającego się 63. MFF w Locarno (festiwal klasy „A”). W filmie występują: Agnieszka Grochowska, Borys Szyc, Aleksandra Justa. W konkursie międzynarodowym krótkiego i średniego metrażu sekcji Pardi di Domani w Locarno rywalizować będzie wyróżniona w tegorocznym Konkursie Młodego Kina na 35. FPFF w Gdyni etiuda fabularna Igora Chojny (PWSFTViT w Łodzi) „Przez szybę”. W programie sekcji „Open Doors Screenings” znalazł się natomiast „Podarok Stalinu” („Prezent dla Stalina”) Rustema Abdrasheva, który jest koprodukcją kazachsko-izraelsko-polsko-rosyjską. Festiwal w Locarno odbędzie się w dniach 4-14 sierpnia.

15.07.2010