Panel profesjonalistów filmowych na festiwalu MiF

Podczas spotkania branżowego „Czwartek Profesjonalistów” na festiwalu „Młodzi i Film” słuchacze mieli okazję poznać aż pięć możliwości wsparcia finansowego i organizacyjnego, z jakich mogą skorzystać.


Marta Plucińska z Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych opowiedziała o regionalnych funduszach filmowych. Dziewięć takich funduszy wspiera produkcję filmową poprzez przyznanie pieniędzy na filmy, których akcja dzieje się w danym regionie albo w jakiś sposób do niego nawiązuje. Drugim warunkiem jest wydatkowanie 150 procent uzyskanych pieniędzy na określonym terenie. Fundusze filmowe mają więc wspomóc także promocję regionów.

 

Podobną funkcję pełni Łódź Film Commission. Działalność pierwszej polskiej komisji filmowej koncentruje się na wspieraniu twórców i zabieganiu o produkcje filmowe w regionie łódzkim. Pomaga też filmowcom czysto organizacyjnie: zabiegając o ograniczenie biurokratycznych procedur. Nie jest jednak producentem – co jest celem regionalnych funduszy filmowych. O Łódź Film Commision mówiła w czasie spotkania Monika Głowacka z Urzędu Miejskiego w Łodzi.

 

Iza Łopuch z TVN-u zaprosiła twórców do przesyłania scenariuszy i projektów filmowych do stacji. Daje to możliwość wyprodukowania dobrego serialu lub nawet filmu kinowego. TVN czeka na projekty w każdej fazie. Interesują go również same pomysły – o ile spodobają się komisji – czterem oceniającym je osobom.

 

Przedostatnią częścią spotkania była prezentacja Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Młodych Filmowców. Oriana Kujawska przedstawiła możliwości ubiegania się o stypendia i wsparcie w ramach programów: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja. Studio jest też producentem pełnometrażowych debiutów fabularnych. Nabór projektów jest w „Munku” sesyjny: co kilka miesięcy Rada Studia wybiera te, które będą realizowane. Filmowcy mają też możliwość ubiegania się o roczne stypendium na przygotowywanie projektu filmowego. Warunkiem jest dyplom ukończenia studiów filmowych.

 

Zaprezentował się też PISF i program Pierwsze Ujęcie. Przedstawiliśmy zasady działania strony. Oprócz prezentacji zgłoszeń na festiwale i warsztaty oraz programów operacyjnych PISF, prowadzimy też galerię i listę nagród dla debiutantów. Zapraszamy do przesyłania zdjęć z Waszych imprez filmowych, planów zdjęciowych i informacji o wyróżnieniach. Na stronie Pierwsze Ujęcie znajdują się też informacje kontaktowe – pracownicy PISF radzą i odpowiadają bowiem na pytania filmowców. Osoby zainteresowane kontaktem ze wszystkimi wymienionymi w tekście instytucjami prosimy o maila. Pomożemy w dotarciu do osób odpowiedzialnych za programy i szczegółowych zasad naboru projektów.

22.06.2009