Panel z twórcami „Śniegu już nigdy nie będzie”

Współfinansowany przez PISF film „Śniegu już nigdy nie będzie” został zaprezentowany w ramach Deadline Virtual Screenings. Pokazowi towarzyszył panel z udziałem twórców: Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Szumowska i Englert zdradzili w rozmowie z Tomem Graterem, że inspiracją dla postaci głównego bohatera (w tej roli Alec Utgoff) był ich przyjaciel, z zawodu masażysta. Postanowili wykorzystać tę postać w historii przedstawionej w filmie. Nie bez znaczenia było również to, że oboje dorastali w komunistycznej Polsce i pamiętają wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Twórcy „Śniegu już nigdy nie będzie” przyznali podczas panelu, że zależało im na tym, aby nakręcić film odwołujący się do „metafizyczności i duchowości dawnych filmów” z dodatkiem czarnego humoru. – Wiedzieliśmy, że ryzykowne jest robienie filmu, który jest pełen poezji i enigmatyczny. Cieszymy się, że ta historia już zdążyła poruszyć tak różnych ludzi – podkreśliła Małgorzata Szumowska.

Cała rozmowa w ramach Deadline Virtual Screenings z Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem

Festiwale w Wenecji i Toronto

„Śniegu już nigdy nie będzie” („Never gonna snow again”) to pierwszy polski film od pięciu lat, który znalazł się w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta był ponadto prezentowany w ramach pokazów marketowych na TIFF Industry w Toronto, a także znalazł się w konkursach 28. EnergaCAMERIMAGE oraz 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Obraz duetu Szumowska-Englert powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz. W obsadzie znaleźli się: Alec Utgoff oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Fabuła i twórcy

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert, za montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, za dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra. Kierownictwo produkcji sprawowali: Dagmara Bagnecka i Stefaan Schieder. Scenografię przygotowała Jagna Janicka, kostiumy – Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski. Producentami są: Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski z Lava Films, Viola Fügen i Michael Weber z Match Factory Productions, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, a koproducentami: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, Bayerischer Rundfunk we współpracy z Arte.

15.12.2020