Panorama Filmu Polskiego - 52.KFF

Współfinansowany przez PISF Krakowski Festiwal Filmowy jak co roku odbędzie się na przełomie maja i czerwca. W programie znajdzie się między innymi pozakonkursowy cykl „Panorama Filmu Polskiego”, a w nim liczący 22 tytułów staranny wybór najciekawszych polskich dokumentów, krótkich fabuł i najnowszych animacji.

„Pałac” Tomasza Wolskiego

Jedną z atrakcji cyklu będzie najnowszy film Tomasza Wolskiego, „Pałac”. Tegoroczny juror, wielokrotnie nagradzany w Krakowie, laureat Złotej Żaby na Camerimage 2011 za „Lekarzy”, wraca z dokumentem kadrującym z przymrużeniem oka znienawidzony dar Stalina, czyli tytułowy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

„Krakowiaczek ci ja” Tomasza Magierskiego

W programie znajdzie się też film Tomasza Magierskiego „Krakowiaczek ci ja” – zapis rozmowy z Yoramem Grossem, australijskim twórcą filmów animowanych o polsko-żydowskim pochodzeniu. Niezwykła kariera Grossa nie byłaby możliwa, gdyby nie przemożna chęć przetrwania, pogoda ducha i frywolne poczucie humoru. Film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Żydowskie Motywy, a jego bohater będzie uczestniczył w krakowskiej projekcji filmu.

Filmy o Czesławie Miłoszu i Natalii Roleczek

 

Kolejne krakowskie wątki znajdą się w filmie „Walc z Miłoszem” Joanny Helander i Bo Perssona, opowiadającym o nieznanych dotąd wzajemnych inspiracjach i relacjach pomiędzy poetą a Teatrem Ósmego Dnia. W programie 52. KFF widzowie obejrzą także oraz Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego „Tala od różańca”, portretujący kontrowersyjną pisarkę czasów PRL-u i przyjaciółkę Karola Wojtyły z czasów młodości, Natalię Roleczek.

Projekt „Świat od świtu do zmierzchu”

Interesująco zapowiada się prezentacja dwóch z pięciu części projektu „Świat od świtu do zmierzchu” autorstwa Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, zrealizowanego pod opieką artystyczną Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa, Andrzeja Musiała, Mateusza Wernera oraz Vity Żelakeviciute, w którym młodzi filmowcy kierują swoje kamery na mieszkańców stolic Rosji i Ukrainy. „Moskwa od świtu do zmierzchu” to portret metropolii przedstawiający szeroką paletę moskiewskich zawodów. W filmie „Kijów od świtu do zmierzchu”, nawiązującym do legendarnego „Rejsu” Marka Piwowskiego, pokazana zostanie podróż statkiem na Dnieprze w towarzystwie oligarchy, młodych muzyków i starego weterana wojennego – z tej wyprawy wyłoni się zabawny i jednocześnie ciepły obraz miasta.

Krótkie filmy Bodo Koxa

 

Oryginalną reprezentacją polskiej fabuły będą dwa krótkie metraże niezależnego twórcy Bodo Koxa: „Rura” z Mateuszem Damięckim, która z typowym dla reżysera przewrotnym poczuciem humoru nawiązuje do „Kanału” Andrzeja Wajdy oraz „Księżycowa rzeka” z Marią Seweryn i Wojciechem Mecwaldowskim, pokazująca pierwsze lądowanie na Księżycu w czeskim wykonaniu. Oba filmy powstały w łódzkiej filmówce.

Studio Munka na 52. KFF

 

Program tegorocznej edycji cyklu „Panorama filmu polskiego” dopełni prezentacja filmów zrealizowanych w Studio Munka, w którego radzie programowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Jacek Bromski oraz Michał Kwieciński, przewodniczący Jury konkursu polskiego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Krakowie zobaczymy najnowsze produkcje studia, wśród których są: krótka animacja Artura Kordasa „Rondo”, krótki dokument „Jajko i kura” Ewy Podgórskiej, który będzie miał na festiwalu swoją światową premierę, oraz dwie fabuły: „Serce do walki” Tomka Matuszczaka i „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa, nagrodzone na ostatnim festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

 

Obok debiutantów w programie pojawią się filmy takich autorów jak Andrzej Titkow i Sławomir Grünberg, a jako reżyser zadebiutuje Krzysztof Materna.

Polskie filmy na światowych festiwalach

Polskie filmy – Panoramę filmu polskiego, podobnie jak konkurs polski, traktujemy jako wskazówkę dla zagranicznych selekcjonerów, którzy licznie odwiedzają nasz festiwal – mówi dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. – Dostrzeżone przez nich tutaj filmy, robią potem często zawrotną karierę na świecie.

 

52. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 3 czerwca. 

 

Więcej: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Informacja prasowa

09.05.2012