„Papierowy żołnierz" wygrał Sputnika

Papierowy żołnierz

Kadr z filmu „Papierowy żołnierz”. Fot. materiały dystrybutora.

 

„Papierowego żołnierza” Aleksieja Germana jr., który zdobył Grand Prix 3. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik na Polską”, od piątku można będzie oglądać w naszych kinach.


Nagrody przyznało jury w składzie: Jacek Hugo-Bader (reporter „Gazety Wyborczej”), Małgorzata Sadowska („Przekrój”) i Janusz Wróblewski („Polityka”).

Zwycięski film to opowieść o lekarzu, który na kosmodromie Bajkonur czuwa nad zdrowiem kosmonautów szykujących się do pierwszego lotu w kosmos. Żonaty lekarz przeżywa romans. Jeden z młodych kosmonautów ginie w czasie prób. Życie lekarza zaczyna się walić w gruzy.

 

„Sala nr 6″ Karena Szachnazarowa (druga nagroda) to ekranizacja opowiadania Antoniego Czechowa – historia ordynatora szpitala psychiatrycznego, który zostaje jego pacjentem.

Szachnazarow to jeden z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów, twórca min. „Gońca”, „Miasta Zero”, „Jeźdźca o imieniu śmierć”. W czasie festiwalu można było obejrzeć retrospektywę jego twórczości. Reżyser spotkał się też z widzami.

 

Zdobywca trzeciej nagrody, „Bączek” debiutanta Wasilija Sigariewa, to historia toksycznej relacji matki i córki. Film zdobył Grand Prix na rosyjskim festiwalu filmowym „Kinotawr” w Soczi.

 

Festiwal „Sputnik nad Polską” został dofinansowany przez PISF.

 

Gdzie jest teraz Sputnik, sprawdź na stronie: www.sputnikfestiwal.pl

16.11.2009