"Papusza" na DVD w Szwecji

Od 7 grudnia 2015 w Szwecji można kupić na płycie DVD współfinansowany przez PISF film „Papusza”.

„Papusza” do kupienia na DVD w Szwecji

Okładka szwedzkiego wydania filmu „Papusza” na DVD, fot. Njutafilms

7 grudnia 2015 do sprzedaży w Szwecji na płytach DVD trafi film „Papusza” w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Film trafił na ekrany szwedzkich kin 23 października 2015. Szwedzkim dystrybutorem filmu jest Njutafilms. Film był dystrybuowany w kinach m.in. w Hiszpanii i w Danii. 

„Papusza”

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest NextFilm. Obraz wszedł na ekrany polskich kin 15 listopada 2013.

Nagrody

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Film otrzymał również Wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid, nagrodę za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka na festiwalu w Macedonii, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach oraz dwie nagrody na MFF w Indiach. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych.

Paulina Bez

04.12.2015