"Papusza" na DVD i VoD w Wielkiej Brytanii

Od 11 lipca 2016 w Wielkiej Brytanii można kupić na płytach DVD i obejrzeć na VoD współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

„Papusza” do kupienia i obejrzenia w Wielkiej Brytanii

11 lipca 2016 w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się sprzedaż filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze na płytach DVD. Wydawcą filmu jest firma New Wave Films. Film można obejrzeć również na platformach VoD

„Papusza” weszła na ekrany kin w Wielkiej Brytanii 1 kwietnia 2016 r. Dystrybutorem filmu jest firma New Wave Films. Film był już dystrybuowany za granicą m.in. w Danii, Hiszpanii, Japonii, Niemczech i Szwecji, gdzie ukazał się również na płycie DVD

„Papusza”

 Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest NextFilm. Obraz wszedł na ekrany polskich kin 15 listopada 2013.

Nagrody

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Film otrzymał również Wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid, nagrodę za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka na festiwalu w Macedonii, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach oraz dwie nagrody na MFF w Indiach. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych.

11.07.2016