"Papusza" nagrodzona na 54. MFF w Salonikach

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze otrzymała nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach.

Nagroda publiczności

„Papusza”, która była pokazywana w ramach pozakonkursowej sekcji Open Horizons skupiającej się na prezentowaniu najnowszych filmów pokazujących najnowsze trendy w światowej produkcji filmowej, otrzymała nagrodę publiczności. Jest to kolejne po festiwalach w Valladolid, Macedonii i Karlowych Warach zagraniczne wyróżnienie dla najnowszego filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

„Papusza”

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa 15 listopada

„Papusza” wejdzie na ekrany polskich kin 15 listopada 2013. Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.tiff.filmfestival.gr.

 

Paulina Bez

12.11.2013