"Papusza" nagrodzona w Belgii

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego została nagrodzona na 2. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Waterloo, w Belgii.

2 statuetki „Clions” dla polskiego filmu

Polski film otrzymał w Belgii nagrody za najlepszą reżyserię dla twórców filmu „Papusza”. Ten sam obraz został nagrodzony na festiwalu za najlepszą scenografię i kostiumy. Za scenografię w filmie odpowiada Anna Wunderlich, kostiumy przygotowała Barbara Sikorska-Bouffał. Producentem filmu jest Argomedia Sp. z o.o.

O filmie

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Nagrody

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Film otrzymał również wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid. Kolejne nagrody „Papusza” otrzymała m.in. na festiwalu w Macedonii, Urugwaju, Brazylii, Indiach oraz w Kargowej i Ostrowie Wielkopolskim. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych. W ostatnim czasie „Papusza” została włączona do walki o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, o którą walczą jeszcze dwa inne polskie filmy fabularne „Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy.

 

Na podstawie informacji prasowej

 

Magdalena Wylężałek

27.10.2014