"Papusza" nagrodzona w Urugwaju

Kolejne nagrody dla filmu „Papusza” Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze. Na 32. Międzynarodowym Urugwajskim Festiwalu Filmowym ten współfinansowany przez PISF film otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego zagranicznego filmu Jury ACCU/FIPRESCI. 

Współfinansowana przez PISF „Papusza” najlepszym filmem zagranicznym

Jury ACCU/FIPRESCI w składzie Andrés Caro Berta, Gonzalo Sobral oraz Sebastián Sánchez za najlepszy film w konkursie międzynarodowym uznało „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Polski film nagrodzono m.in – za siłę wizualną i narracyjne napięcie, które udanie posłużyło do opowiedzenia o romskiej mniejszości, tak często marginalizowanej i prześladowanej.

Nagroda jury młodzieżowego dla najlepszego filmu

Obok nagrody przyznanej przez Jury ACCU/FIPRESCI „Papusza” otrzymała także nagrodę dla najlepszego filmu przyznaną przez jury młodzieżowe w składzie: Juan Manuel Fábregas, Martín de Benedetti oraz María Pía Lauría. – Chcieliśmy nagrodzić film m.in za ciekawe podejście od strony operatorskiej i udane połączenie aspektu technologicznego oraz estetycznego, jakie stworzyło zapadającą w pamięć narrację – brzmiało uzasadnienie Jury.

Nagroda SIGNIS

Jury SIGNIS (Światowe Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej) w składzie Carla Lima, Clara Panelles i Magdalena Perandones nagrodziło „Papuszę” m.in. – za szaunek w podejściu do romskiej kultury i zaprezentowanie nietypowej bohaterki, która na przekór swoim czasom i opresyjnej kulturze jest postacią znaczącą.

 

„Papusza” podczas 32. Festival Cinematográfico Internacional del Uruguay otrzymała także Nagrodę Publiczności.

 

Więcej informacji: www.cinemateca.org.uy.

 

Marta Sikorska

29.04.2014